Ogród pionowy – wertykalny – zielona ściana

Ogrody pionowe – to nowoczesne i oryginalne rozwiązanie z obszaru architektury krajobrazu stosowane wszędzie tam, gdzie dysponuje się bardzo ograniczoną przestrzenią. Istnieją trzy rodzaje ogrodów pionowych: zewnętrzne, wewnętrzne i mobilne.

 

Ogród pionowy zewnętrzny

Jest to zwykle sporych rozmiarów aranżacja na elewacji budynku. Precyzyjnie dobrane rośliny – pod kątem zarówno kompozycyjnym, jak i w kontekście zbliżonych wymogów co do poziomu wilgotności oraz naświetlenia – posadzone są w specjalnie przygotowanych pojemnikach ( kieszeniach ), w podłożu zapewniającym im optymalne warunki rozwoju i długoletnią żywotność. Całość zamontowana jest na stabilnej, trwałej konstrukcji przytwierdzonej do zewnętrznej ściany budynku. Ogród wertykalny nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ jest zaopatrzony w system automatycznego nawadniania, który zapewnia roślinom niezbędną ilość wody i nawozów. Nawadnianie załącza się automatycznie zgodnie z tym, jak ustawiony jest program. W razie zaistnienia takiej potrzeby – zwykle co kilka lat – pojedyncze rośliny można wyjąć z pojemników, w których rosną i wymienić na nowe.

 

W krajach takich, jak Francja czy Wielka Brytania – to rozwiązanie stosuje się z powodzeniem od wielu lat. Architekci i urbaniści rozumieją , jak cenny w mieście jest bezpośredni kontakt z naturą, jak pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, jak wzbogaca wizualnie wygląd miasta, stanowi też często atrakcję turystyczną. Zielona ściana na elewacji budynku – oprócz niewątpliwych walorów estetycznych – spełnia także funkcję proekologiczną. Ogrody wertykalne to żywy ekosystem – stanowiąc schronienie dla ptaków i owadów, ochraniając elewację przed słońcem tworzą izolację termiczną, tłumią hałas, redukują kurz unoszący się w powietrzu oraz regulują poziom wilgotności. Rośliny absorbując dwutlenek węgla z atmosfery wydzielają – cenny zwłaszcza w miastach – tlen. Ogród wertykalny na elewacji budynku wpływa też pozytywnie na wartość nieruchomości.

Ogród pionowy wewnętrzny


To coraz bardziej popularny sposób na oryginalną i niepowtarzalną aranżację wnętrza żywą roślinnością. Oprócz niewątpliwych walorów wizualnych – ma także wymiar proekologiczny i prozdrowotny. W pomieszczeniu w znaczący sposób przyczynia się do poprawy mikroklimatu i wilgotności tego miejsca, a żywa zieleń daje odpoczynek oczom.

Opracowana przez nas technologia konstrukcji zielonej ściany – podobnie jak w wypadku ogrodu wertykalnego za zewnętrznej elewacji budynku – nie wymaga w zasadzie konieczności serwisowania. Rośliny posadzone są w specjalnie przygotowanym substracie, który zapewnia im idealne warunki wzrostu i rozwoju, a system automatycznego nawadniania i nawożenia zapewnia roślinom optymalny poziom wilgotności. Ogród pionowy wewnętrzny musi być zaopatrzony w odpowiednio dobrane oświetlenie, zapewniające roślinom prawidłowy wzrost. Rośliny – oprócz spełniania wymogów co do zbliżonego zapotrzebowania na wodę i nawozy – muszą być efektownie rozplanowane po to, żeby całość była atrakcyjna i niepowtarzalna.

Ogród wertykalny – to świetne rozwiązanie dla ogólnodostępnych pomieszczeń typu lobby , poczekalnia, hall – w szpitalach, ośrodkach zdrowia, sanatoriach , gabinetach odnowy biologicznej, a także w hotelach, biurach, restauracjach i wszelkiego typu budynkach użyteczności publicznej.

To także oryginalne i efektowne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w aranżacjach stoisk targowych i wszelkiego typu wystawiennictwie. Wówczas na specjalnie przygotowanej pod wymiar stoiska konstrukcji ściany – wykonuje się aranżację z żywych roślin, nie sadząc ich trwale w podłożu, a tylko umieszczając donice, w których rosną – w kieszeniach. Po zakończeniu imprezy demontuje się rośliny. W tego typu zastosowaniach ogrodów pionowych z uwagi na krótki czas ekspozycji – zwykle nie ma potrzeby montowania systemu nawadniającego ani oświetlenia.

 

Opracowana przez nas technologia własna konstrukcji zielonej ściany – zarówno zewnątrz jak i wewnątrz – pozwala na znaczne obniżenie kosztów inwestycji w porównaniu z innymi dostawcami.

Ogród mobilny


Opracowana przez nas konstrukcja ścian zielonych pozwala na tworzenie aranżacji wolnostojących z zielenią po jednej lub dwóch stronach. Pozwala to na podział pomieszczenia na osobne strefy, bez konieczności stawiania klasycznych ścian działowych wiążących się z remontem. Ściany mobilne świetnie nadają się na przegrodę między miejscami pracy, strefami komunikacyjnymi czy osobnymi pomieszczeniami.

Mobilne ogrody wertykalne posiadają niezależny zbiornik na wodę oraz automatyczny system nawadniania pozwalając na przemieszczanie ściany nawet kilka razy dziennie. Umożliwia to dowolne kształtowanie wnętrza lub obszaru na zewnątrz.

Zielona ściana stojąca podczas dnia na tarasie, może być przeniesiona na noc do sypialni zapewniając świeże i nawilżone powietrze podczas odpoczynku.

Koszty

Koszt wykonania ogrodu wertykalnego kalkulowany jest każdorazowo indywidualnie i zależy od wielu czynników takich, jak: powierzchnia zielonej ściany, dostęp do przyłączy prądu i instalacji wodnej, system oświetlenia, oczekiwany styl aranżacji. Panele zielonej ściany, a także czasem rośliny – można ponownie wykorzystywać na innych imprezach. Istnieje także możliwość wypożyczenia gotowego ogrodu pionowego na jednorazowe wydarzenia, wystawy, konferencje itp.

 

Zalety ogrodów wertykalnych

  • Obijają promienie UV, przez co w naturalny sposób regulują temperaturę podczas wszystkich pór roku. Ogród wertykalny na elewacji zwiększa wartość nieruchomości i wprowadza ją w najnowsze standardy ekologiczne i estetyczne.
  • Chronią elewację nie tylko przed szkodliwym dla wszystkich materiałów budowlanych promieniowanie UV, ale również przed negatywnym wpływem opadów atmosferycznych.
  • Ściana zieleni nie tylko odbija dźwięki, ale również w naturalny sposób pochłania hałas z otoczenia zapewniając lepszą jakość życia.

 

Relacja z otoczeniem

Ogrody wertykalne to świetne rozwiązanie dla ogólnodostępnych pomieszczeń typu lobby, poczekalnia, hall, w szpitalach, ośrodkach zdrowia, sanatoriach, gabinetach odnowy biologicznej, a także w hotelach, biurach, restauracjach i wszelkiego typu budynkach użyteczności publicznej. Nie dość, że wizualnie dopełniają wystrój wnętrza, mają też pozytywny wpływ na otoczenie.

  • Rośliny naturalnie przyciągają cząstki stałe z powietrza reduku jąc ich ilość aż o 20%.
  • Pobierają dwutlenek węgla oddając do otoczenia tlen.
  • Wchłaniają toksyczne zanieczyszczenia emitowane przez wszystkie farbowane i lakierowane powierzchnie.
  • Regulują wilgotność powietrza.
  • Zwiększona czystość natlenionego powietrza przekłada się bezpośrednio na samopoczucie i jakość pracy.