Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ogród wertykalny – ściana żywych roślin w domu

Ogród wertykalny to ściana żywych roślin, która stanowi oryginalne i efektowne dopełnienie aranżacji wnętrza. Na jeden metr kwadratowy ogrodu wertykalnego wykorzystujemy od 25 do 40 roślin. Taka ilość posadzona w tradycyjnych doniczkach zajęłaby sporo miejsca. Dzięki aranżacji w pionie nie tylko oszczędzamy cenne metry kwadratowe mieszkania, ale też tworzymy unikatowy element wystroju, który prawie nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Czy pionowe ogrody to rozwiązanie dla każdego? Zdecydowanie tak! Często realizujemy zlecenia niestandardowe i wymagające indywidualnego podejścia. Opracowaliśmy własne, nowoczesne rozwiązania technologiczne które pozwalają wpisać żywą zieleń w każde wnętrze. Ogrody wertykalne sprawdzają się w nowoczesnych, loftowych przestrzeniach, w eleganckich salonach i małych kawalerkach. To uniwersalne rozwiązanie ma więcej zalet niż tylko piękny wygląd.

Ogród wertykalny w prywatnej willi to nowoczesne dopełnienie przestronnego salonu.

Biophilic design i wpływ roślin na samopoczucie

Biophilic design to termin, do którego coraz częściej odnoszą się polscy projektanci. Przywrócenie łączności ze środowiskiem naturalnym to główne założenie tej koncepcji. Istotę relacji człowieka z naturą podkreśla wielu naukowców, a w jednym ze źródeł opisujących praktykę projektowania biofilnego czytamy: “wiele badań wykazało, że kontakt z naturą może zmniejszyć stres, obniżyć ciśnienie krwi, łagodzić ból, przyspieszać powrót do zdrowia”. Co ważne, opisane wyżej pozytywne skutki są efektem trwałego zaangażowania w kontakt ze środowiskiem naturalnym. Rzadko kiedy mamy możliwość dbać o regularny i wystarczająco długi kontakt z naturą, dlatego rozumiejąc tryb życia współczesnego człowieka, pośpiech i brak czasu na codzienną praktykę uważności w naturze, projektanci zaczęli wprowadzać żywą zieleń do wnętrz. Coraz więcej biur inwestuje w strefy relaksu wypełnione roślinami, tworząc przestrzeń pozwalającą na odpoczynek z dala od komputerów… Warto też zadbać o przestrzeń w domu i wprowadzić rozwiązanie, które zrekompensuje brak długich spacerów w parku czy w lesie. Ogrody wertykalne, dzięki dużej ilości nasadzonych roślin, realnie wpływają na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Tak duża ilość żywej zieleni zapewnia optymalną wilgotność, zdrową dla domowników. Żywe rośliny w ogrodzie wertykalnym tworzą ekosystem, który bujnie i pięknie się rozwija przy minimalnym nakładzie pracy – ogrody wertykalne są nawadniane i nawożone automatycznie. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jaki od czasu do czasu warto wykonać jest przycięcie szybko rosnących pędów.

Żywe rośliny w najbliższym otoczeniu człowieka mają wpływ na poprawę samopoczucia i funkcjonowanie organizmu.

Ogród w pionie – co warto wiedzieć

  • Żywe rośliny w ogrodzie wertykalnym wymagają odpowiedniego oświetlenia, dlatego warto zdać się na wiedzę i doświadczenie ekspertów w kwestii doboru lamp. Stosowane przez nas oświetlenie LED ma neutralną barwę, która nie męczy oczu, podkreśla strukturę liści i co najważniejsze zapewnia roślinom optymalne warunki wzrostu.
  • Ogrody wertykalne to wygodne rozwiązanie – dzięki systemowi automatycznego nawadniania nie trzeba martwić się podlewaniem roślin podczas wakacji czy wyjazdów. Pionowy ogród to również szansa dla tych, którzy “nie mają ręki do roślin” – przez kilka pierwszych tygodni za darmo zajmujemy się nowo założonym ogrodem wertykalnym.
  • Dobór roślin do ogrodu wertykalnego nie należy do najłatwiejszych zadań. Gwarancją sukcesu realizacji jest znajomość gatunków i ich wymagań. Nasadzenia w ogrodzie wertykalnym muszą być dobrze zaplanowane, tak aby rośliny mogły stworzyć żywy i bujny ekosystem i żeby “dogadywały” się wzajemnie. Naszym klientom prezentujemy listę gatunków, które możemy wykorzystać w realizacji, które dobrze ze sobą wyglądają i mają podobne wymagania. Ostateczny wygląd ogrodu wertykalnego i to z jakich roślin się składa to każdorazowo wynik współpracy – chcemy żeby klienci mogli cieszyć się ścianą żywej zieleni bez obaw o jej rozwój.
  • Łatwość utrzymania ogrodu wertykalnego to główna zaleta tego rozwiązania. Nasza konstrukcja została opracowana tak aby nie wymagała serwisowania – jest trwała i lekka. Nie obciąża ściany, dlatego może zostać zamontowana w prawie każdym pomieszczeniu. Systemy automatycznego nawadniania, które wykorzystujemy, mogą być sterowane także z poziomu smartfona.
  • Inwestycja w ogród wertykalny zwiększa wartość nieruchomości, wpisując ją w najnowsze światowe trendy.
  • Niezależnie od zmieniających się trendów w doborze mebli, kolorów ścian czy innych elementów wystroju, rośliny zawsze stanowią piękne dopełnienie wnętrza, dlatego ogród wertykalny stanowi inwestycję na lata!
  • Ściany z żywych roślin to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią przebywać i pracować w otoczeniu zieleni, ale nie mają na to wystarczająco dużo miejsca. Ogrody wertykalne mogą również zastąpić tradycyjne ścianki działowe i wydzielać strefy mieszkania.
  • Nasza pracownia projektowa opracowała unikalny i nowatorski projekt technologii budowy ogrodu wertykalnego, w którym prawie całkowicie wyeliminowane zostały powszechnie stosowane w tego typu realizacjach elementy z plastiku. Zrezygnowaliśmy z kieszeni na rośliny z filcu technicznego oraz elementów konstrukcyjnych z PCV (które są przeważnie importowane z Chin – co ma związek z dużym śladem węglowym). Jedyne elementy ze sztucznego tworzywa jakie wykorzystujemy, to cienkie przewody służące nawadnianiu roślin. Trzeba pamiętać, że żywą zieleń wprowadza się do pomieszczeń nie tylko po to, żeby stanowiła efektowną dekorację, ale też żeby niwelowała niekorzystne dla zdrowia skutki uwalniania się formaldehydów i innych substancji toksycznych, które wydzielają farby, kleje i wszelkie tworzywa sztuczne.

Dzięki optymalnym warunkom, rośliny w zakładanych przez nas ogrodach wertykalnych szybko rosną ciesząc nowymi pędami. Pędy można podpinać lub obcinać – w zależności od preferowanego stylu aranżacji. Zobacz więcej zdjęć realizacji w willi w Chybach.