Ogrody wertykalne

Ogrody wertykalne występują w trzech głównych postaciach – zewnętrzne, wewnętrzne oraz mobilne.

Ogrody wertykalne zewnętrzne to konstrukcje samonośne lub przytwierdzone do elewacji budynków. Z racji zwykle sporych rozmiarów projektujemy je jako wielokrotnie złożone ekosystemy zapewniające schronienie dla owadów i ptaków, chroniące przy tym budynek przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Nasz system opracowany pod czujnym okiem konstruktorów spełnia wszystkie warunki techniczne wymagane przez polskie i europejskie prawo budowlane.

Ogrody wertykalne wewnętrzne to rozwiązanie mające na celu poprawę parametrów powietrza w budynkach, oczyszczając je i regulując równowagę wilgotności zachwianą przez ogrzewanie i klimatyzację. Oferujemy je we wszystkich rozmiarach i kształtach, za każdym razem indywidualnie dobierając najlepsze rozwiązania. Do nasadzeń stosujemy sprawdzone gatunki roślin, które świetnie adaptują się w warunkach ogrodu wertykalnego tworząc szybko zrównoważony ekosystem.

Ogrody wertykalne mobilne to grupa rozwiązań technicznych kierowana głównie do przestrzeni komercyjnych. Są to mini ekosystemy, które mogą funkcjonować jako elementy dzielące przestrzeń, przysłaniające lub dopełniające wnętrze. Są niezależne od źródeł wody i światła, co umożliwia ich dowolne przestawianie.

Do każdej realizacji projektu podchodzimy indywidualnie proponując optymalne rozwiązania technologiczne i stylistyczne. Lata doświadczeń w obszarze architektury krajobrazu i aranżacji zieleni umożliwiają nam tworzenie ogrodów wertykalnych w każdych warunkach oraz objęcie ich wieloletnią gwarancją.

Ogród wertykalny – zielona ściana

Ogrody pionowe – to nowoczesne i oryginalne rozwiązanie z obszaru architektury krajobrazu stosowane wszędzie tam, gdzie dysponuje się bardzo ograniczoną przestrzenią. Istnieją trzy rodzaje ogrodów pionowych: zewnętrzne, wewnętrzne i mobilne.

Ogród pionowy zewnętrzny

Jest to zwykle sporych rozmiarów aranżacja na elewacji budynku. Precyzyjnie dobrane rośliny – pod kątem zarówno kompozycyjnym, jak i w kontekście zbliżonych wymogów co do poziomu wilgotności oraz naświetlenia – posadzone są w specjalnie przygotowanych pojemnikach ( kieszeniach ), w podłożu zapewniającym im optymalne warunki rozwoju i długoletnią żywotność. Całość zamontowana jest na stabilnej, trwałej konstrukcji przytwierdzonej do zewnętrznej ściany budynku. Ogród wertykalny nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ jest zaopatrzony w system automatycznego nawadniania, który zapewnia roślinom niezbędną ilość wody i nawozów. Nawadnianie załącza się automatycznie zgodnie z tym, jak ustawiony jest program. W razie zaistnienia takiej potrzeby – zwykle co kilka lat – pojedyncze rośliny można wyjąć z pojemników, w których rosną i wymienić na nowe.

W krajach takich, jak Francja czy Wielka Brytania – to rozwiązanie stosuje się z powodzeniem od wielu lat. Architekci i urbaniści rozumieją , jak cenny w mieście jest bezpośredni kontakt z naturą, jak pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, jak wzbogaca wizualnie wygląd miasta, stanowi też często atrakcję turystyczną. Zielona ściana na elewacji budynku – oprócz niewątpliwych walorów estetycznych – spełnia także funkcję proekologiczną. Ogrody wertykalne to żywy ekosystem – stanowiąc schronienie dla ptaków i owadów, ochraniając elewację przed słońcem tworzą izolację termiczną, tłumią hałas, redukują kurz unoszący się w powietrzu oraz regulują poziom wilgotności. Rośliny absorbując dwutlenek węgla z atmosfery wydzielają – cenny zwłaszcza w miastach – tlen. Ogród wertykalny na elewacji budynku wpływa też pozytywnie na wartość nieruchomości.

Ogród pionowy wewnętrzny

To coraz bardziej popularny sposób na oryginalną i niepowtarzalną aranżację wnętrza żywą roślinnością. Oprócz niewątpliwych walorów wizualnych – ma także wymiar proekologiczny i prozdrowotny. W pomieszczeniu w znaczący sposób przyczynia się do poprawy mikroklimatu i wilgotności tego miejsca, a żywa zieleń daje odpoczynek oczom.

Opracowana przez nas technologia konstrukcji zielonej ściany – podobnie jak w wypadku ogrodu wertykalnego za zewnętrznej elewacji budynku – nie wymaga w zasadzie konieczności serwisowania. Rośliny posadzone są w specjalnie przygotowanym substracie, który zapewnia im idealne warunki wzrostu i rozwoju, a system automatycznego nawadniania i nawożenia zapewnia roślinom optymalny poziom wilgotności. Ogród pionowy wewnętrzny musi być zaopatrzony w odpowiednio dobrane oświetlenie, zapewniające roślinom prawidłowy wzrost. Rośliny – oprócz spełniania wymogów co do zbliżonego zapotrzebowania na wodę i nawozy – muszą być efektownie rozplanowane po to, żeby całość była atrakcyjna i niepowtarzalna.

Ogród wertykalny – to świetne rozwiązanie dla ogólnodostępnych pomieszczeń typu lobby, poczekalnia, hall – w szpitalach, ośrodkach zdrowia, sanatoriach , gabinetach odnowy biologicznej, a także w hotelach, biurach, restauracjach i wszelkiego typu budynkach użyteczności publicznej.

To także oryginalne i efektowne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w aranżacjach stoisk targowych i wszelkiego typu wystawiennictwie. Wówczas na specjalnie przygotowanej pod wymiar stoiska konstrukcji ściany – wykonuje się aranżację z żywych roślin, nie sadząc ich trwale w podłożu, a tylko umieszczając donice, w których rosną – w kieszeniach. Po zakończeniu imprezy demontuje się rośliny. W tego typu zastosowaniach ogrodów pionowych z uwagi na krótki czas ekspozycji – zwykle nie ma potrzeby montowania systemu nawadniającego ani oświetlenia.

Opracowana przez nas technologia własna konstrukcji zielonej ściany – zarówno zewnątrz jak i wewnątrz – pozwala na znaczne obniżenie kosztów inwestycji w porównaniu z innymi dostawcami.

Ogród mobilny

Opracowana przez nas konstrukcja ścian zielonych pozwala na tworzenie aranżacji wolnostojących z zielenią po jednej lub dwóch stronach. Pozwala to na podział pomieszczenia na osobne strefy, bez konieczności stawiania klasycznych ścian działowych wiążących się z remontem. Ściany mobilne świetnie nadają się na przegrodę między miejscami pracy, strefami komunikacyjnymi czy osobnymi pomieszczeniami.

Mobilne ogrody wertykalne posiadają niezależny zbiornik na wodę oraz automatyczny system nawadniania pozwalając na przemieszczanie ściany nawet kilka razy dziennie. Umożliwia to dowolne kształtowanie wnętrza lub obszaru na zewnątrz.

Zielona ściana stojąca podczas dnia na tarasie, może być przeniesiona na noc do sypialni zapewniając świeże i nawilżone powietrze podczas odpoczynku.

Ogród wertykalny: cena

Koszt wykonania ogrodu wertykalnego kalkulowany jest każdorazowo indywidualnie. Cena zależy od wielu czynników takich, jak: powierzchnia zielonej ściany, dostęp do przyłączy prądu i instalacji wodnej, system oświetlenia, oczekiwany styl aranżacji. Panele zielonej ściany, a także czasem rośliny – można ponownie wykorzystywać na innych imprezach. Istnieje także możliwość wypożyczenia gotowego ogrodu pionowego na jednorazowe wydarzenia, wystawy, konferencje itp.

Zalety ogrodów wertykalnych

  • Obijają promienie UV, przez co w naturalny sposób regulują temperaturę podczas wszystkich pór roku. Ogród wertykalny na elewacji zwiększa wartość nieruchomości i wprowadza ją w najnowsze standardy ekologiczne i estetyczne.
  • Chronią elewację nie tylko przed szkodliwym dla wszystkich materiałów budowlanych promieniowanie UV, ale również przed negatywnym wpływem opadów atmosferycznych.
  • Ściana zieleni nie tylko odbija dźwięki, ale również w naturalny sposób pochłania hałas z otoczenia zapewniając lepszą jakość życia.

Ogród wertykalny: relacja z otoczeniem

Ogrody wertykalne to świetne rozwiązanie dla ogólnodostępnych pomieszczeń typu lobby, poczekalnia, hall, w szpitalach, ośrodkach zdrowia, sanatoriach, gabinetach odnowy biologicznej, a także w hotelach, biurach, restauracjach i wszelkiego typu budynkach użyteczności publicznej. Nie tylko wizualnie dopełniają wystrój wnętrza, ale mają też pozytywny wpływ na otoczenie.

  • Rośliny naturalnie przyciągają cząstki stałe z powietrza reduku jąc ich ilość aż o 20%;
  • Pobierają dwutlenek węgla oddając do otoczenia tlen;
  • Wchłaniają toksyczne zanieczyszczenia emitowane przez wszystkie farbowane i lakierowane powierzchnie;
  • Regulują wilgotność powietrza.

Zwiększona czystość natlenionego powietrza przekłada się bezpośrednio na samopoczucie i jakość pracy.

FAQ - ogrody wertykalne

Co to jest ogród wertykalny?

Ogród wertykalny z żywych roślin to nowoczesny i oryginalny element aranżacji wnętrza sprawdzający się zwłaszcza tam, gdzie dysponuje się ograniczoną powierzchnią. W specjalnie przygotowanej lekkiej konstrukcji, którą przytwierdza się do ściany, sadzi się rośliny o zbliżonych pod względem zapotrzebowania na światło, wodę i składniki odżywcze wymaganiach. Ogród wertykalny można zbudować zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz.

Czy ogród wertykalny to jest to samo co zielona ściana?

Przez „ogród wertykalny” rozumie się zwykle kompozycję z żywych roślin umieszczoną na specjalnej pionowej konstrukcji zaopatrzonej w system nawadniania i oświetlenie. Zielona ściana wykonana np. z mchu chrobotka nie jest ogrodem wertykalnym, ponieważ mech i inne rośliny stabilizowane w przeciwieństwie do roślin żywych nie tworzą ekosystemów, nie wpływają pozytywnie na poprawienie się jakości powietrza w pomieszczeniu, stanowią jedynie dekorację.

Czy ogród wertykalny nadaje się do każdego wnętrza?

Ogrody wertykalne wyglądają szczególnie dobrze w przestronnych, nowoczesnych wnętrzach - stanowiąc niezwykle efektowny element aranżacji np. pokoju dziennego czy wewnętrznej klatki schodowej. Architekci coraz częściej wykorzystują ogrody wertykalne w projektach wnętrz restauracji, hoteli, ośrodków SPA czy obiektów użyteczności publicznej. Ostatnio ogrody wertykalne stały się modnym elementem aranżacji w biurach i recepcjach firm.

Czy rośliny w ogrodzie wertykalnym muszą być specjalnie doświetlane?

Tak. W naszym klimacie w okresie jesienno-zimowym jest zdecydowanie zbyt małe natężenie światła dziennego, a rośliny pochodzą przeważnie z klimatu subtropikalnego i wymagają dodatkowego doświetlania specjalnymi lampami.

Jaki rodzaj oświetlenia do roślin w ogrodzie wertykalnym jest odpowiedni?

Stosujemy wysokiej jakości reflektory LED , które umieszczamy na szynoprzewodzie lub natynkowo. Istotne jest, aby cała powierzchnia roślin była równomiernie oświetlona. Źródło światła jest każdorazowo dobierane przez naszych fachowców od oświetlenia. Emitowane światło jest barwy białej neutralnej o wysokim współczynniku oddawania barw tak, że rośliny wyglądają bardzo naturalnie.

Jak podlewane są rośliny w ogrodzie wertykalnym?

Każdy ogród wertykalny jest zaopatrzony w automatyczny system nawadniania. Dobrze jest, gdy w miejsce zielonej ściany można doprowadzić wodę, wtedy system nawadniania jest prostszy. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas nawanianie odbywa się w obiegu zamkniętym. Na dole ściany umieszczamy zbiornik na wodę, który jest przy okazji elementem konstrukcyjnym ogrodu wertykalnego. Trzeba jedynie pamiętać o uzupełnianiu poziomu wody w zbiorniku. Zwykle nie stanowi to problemu.

Jak często trzeba uzupełniać wodę w zbiorniku jeśli ogród wertykalny jest nawadniany w obiegu zamkniętym?

Wielkość zbiornika jest dostosowana do powierzchni ogrodu wertykalnego. Przeważnie wodę trzeba uzupełniać co 14 dni.

Czy ściana, na której ma powstać ogród wertykalny musi być specjalnie zabezpieczona przed wilgocią?

Opracowana przez nasz zespół projektowy innowacyjna konstrukcja ogrodu wertykalnego montowana jest z zachowaniem dystansu od ściany tak, że nie ma możliwości jej zawilgocenia. Ściana nie musi być dodatkowo zabezpieczona przed wilgocią.

Czy można zbudować ogród wertykalny gdy nie ma możliwości doprowadzenia wody?

Tak, wówczas nawadnianie odbywa się w obiegu zamkniętym.

Co to jest zielona ściana?

Zielona ściana to potoczna nazwa aranżacji żywymi, umieszczonymi w specjalnie przewidzianej do tego konstrukcji roślinami - wtedy jest to ogród wertykalny. Często zieloną ścianą nazywa się także panele z mchu chrobotka lub roślin stabilizowanych a także dekoracje ścian ze sztucznych roślin. Różnica jest zasadnicza - w pierwszym przypadku to żywy, naturalny i rozwijający się ekosystem, w drugim to tylko dekoracja.

Ile kosztuje 1 mkw zielonej ściany?

Koszt wykonania ogrodu wertykalnego z żywych roślin wraz z systemem nawadniania zależy od wielu czynników i kształtuje się na poziomie od 2 000,00 do 3 500,00 zł netto.

Od czego zależy cena ogrodu wertykalnego?

Koszt wykonania ogrodu wertykalnego zależy od jego powierzchni w mkw, ale też od technologii konstrukcji. Nasza pracownia projektowa, po kilkuletnich doświadczeniach z konstrukcjami bazującymi na elementach z plastiku oraz filcu technicznego - opracowała własną technologię - opartą na profilach z cienkiej blachy aluminiowej wykańczanej malowaniem proszkowym, którą stosujemy z powodzeniem od kilku lat. Rośliny sadzone są w profilach wypełnionych specjalną matą, która zapewnia korzeniom optymalne warunki wzrostu i rozwoju i jest w dodatku antyalergiczna. Poza tym - zgodnie z duchem pro-eko - wyeliminowaliśmy z konstrukcji praktycznie całkowicie tworzywa sztuczne. Konstrukcja jest wykonywana pod konkretny wymiar i jest droższa od tych z tworzyw sztucznych, ale finalny efekt ogrodu wertykalnego jest nieporównywalnie lepszy. Rośliny bardzo szybko tworzą zdrowy ekosystem i w krótkim czasie zarastają całą konstrukcję.

Czy opracowana przez was konstrukcja ogrodu wertykalnego jest trwała?

Tak, konstrukcja na bazie profili aluminiowych jest odporna na wodę, estetyczna i bardzo łatwa w pielęgnacji.

Czy mogę sam wybrać gatunki roślin, które chciałbym mieć w moim ogrodzie wertykalnym?

Rośliny do ogrodu wertykalnego należy dobierać tak, aby miały zbliżone wymagania odnośnie zapotrzebowania na wodę, składniki mineralne oraz światło. Oczywiście znaczenie ma także styl, który chce się wykreować. Zwykle proponujemy sprawdzone przez nas gatunki i klient wybiera spośród nich te, które mu odpowiadają.

Ile średnio roślin wypada na 1 mkw?

W zależności od wielkości roślin od 25 do 40 szt/mkw

Jak długi jest czas od złożenia zamówienia do realizacji?

Średnio ok 30 dni.

Czy realizujecie zlecenia także poza Poznaniem / wielkopolską?

Tak, realizujemy zlecenia na terenie całego kraju, a ostatnio także za granicą.

Jaka jest gwarancja na przyjęcie się roślin?

Mamy zapis w Umowie, że bezpłatnie opiekujemy się każdym nowo założonym ogrodem przez okres 6-tygodni. W tym czasie monitorujemy prawidłowość działania systemu nawadniania i asymilowania się roślin w nowym środowisku.

Jaki jest ciężar zielonej ściany?

Przyjmuje się, że 1 mkw ogrodu wertykalnego z roślinami po podlaniu waży ok 25 kg.

Jak nawożone są rośliny w ogrodzie wertykalnym?

Na etapie sadzenia roślin stosujemy się nawóz startowy, który powoduje, że rośliny lepiej się ukorzeniają w podłożu. W ogrodach wertykalnych z otwartym systemem nawadniania montujemy specjalny automatyczny dozownik nawozów, natomiast w systemach z zamkniętym obiegiem wody uzupełniamy nawozy bezpośrednio w zbiorniku.

Czy w ogrodzie wertykalnym można uprawiać zioła?

Tak, trzeba jednak pamiętać, żeby zapewnić im wystarczająco dużo światła.

Jak wygląda pielęgnacja zielonej ściany?

Pielęgnacja ogrodu wertykalnego polega na monitorowaniu prawidłowości działania systemu nawadniania, uzupełnianiu wody w zbiorniku i drobnych pracach takich jak przycinanie pędów szybko rosnących pnącz, które mają tendencję do nadmiernego rozrastania się. Przeważnie nie stanowi to problemu dla klientów.

Czy do pielęgnacji zielonej ściany muszę zatrudnić profesjonalną firmę czy mogę robić to we własnym zakresie?

Na zakończenie każdej realizacji klient otrzymuje od nas wytyczne odnośnie pielęgnacji ogrodu wertykalnego. Przeważnie zabiegi pielęgnacyjne nie stanowią problemu i klienci wykonują je we własnym zakresie. W każdej chwili mogą też liczyć na fachową pomoc z naszej strony.

Czy oferujecie płatny serwis pielęgnacyjny ogrodów wertykalnych?

Tak, mamy w ofercie płatny serwis pogwarancyjny w postaci abonamentu. Istnieje też opcja okazjonalnego ( np. raz na 6 mies. ) serwisu pielęgnacyjnego, z której korzyta wielu naszych klientów.

Czy ogród wertykalny wpływa na podniesienie wilgotności w pomieszczeniu?

Tak. Rośliny w naturalny sposób oczyszczają powietrze i regulują jego wilgotność wpływając pozytywnie na nastrój i samopoczucie.