Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czym są certyfikaty ekologiczne dla budynków?

Zacznijmy od podstaw – certyfikaty ekologiczne dla budynków to międzynarodowe standardy oceny efektywności energetycznej, ekologicznej i zdrowotnej budynków. LEED i BREEAM należą do najbardziej popularnych. Zdobycie tych odznaczeń prowadzi do podwyższenia wartości obiektu, oraz sprawia, że budynek cieszy się większą popularnością wśród najemców i inwestorów. Zrównoważone budownictwo szybko zyskuje popularność, a czynnik środowiskowy często decyduje o możliwości zdobycia dofinansowań. Istotny jest nie tylko wpływ na środowisko naturalne ale również komfort osób, które będą przebywać w budynku – to między innymi dostęp do światła dziennego oraz jakość powietrza. 

Warto wiedzieć, że certyfikaty nie są przeznaczone jedynie dla nowych inwestycji!

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology)

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology) to międzynarodowy system oceny zrównoważonego rozwoju budynków. Jego celem jest promowanie projektowania, budowy i eksploatacji budynków przyjaznych dla środowiska, zapewniających wysoki poziom komfortu dla użytkowników i minimalizujących wpływ na środowisko.

Proces zdobycia certyfikatu BREEAM składa się z kilku etapów, od zgłoszenia inwestycji, przez wybór kategorii certyfikacji, przygotowanie dokumentacji, aż do audytu i oceny. Skala ocen ma 6 poziomów: Unclassified, Pass, Good, Very Good, Excellent lub Outstanding.

Czy można certyfikować już istniejący budynek? Tak, należy jedynie zwrócić uwagę na wybór systemu oceny. Dla istniejących budynków jest to BREEAM In-Use International.

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design)

Certyfikat LEED to jedna z najpopularniejszych międzynarodowych ocen ekologicznych dla budynków, które potwierdzają, że budynek został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z wysokimi standardami ekologicznymi i efektywności energetycznej.

Proces certyfikacji LEED, podobnie jak w przypadku innych odznaczeń, składa się z kilku etapów: 

  1. Zgłoszenie budynku do certyfikacji: należy podać informacje między innymi o lokalizacji budynku, przeznaczeniu, powierzchni użytkowej oraz o projektancie i wykonawcy.
  2. Wybór kategorii certyfikacji.
  3. Przygotowanie dokumentacji i planów.
  4. Audyt: Po przygotowaniu dokumentacji i planów, nieruchomość podlega audytowi przeprowadzonemu przez niezależnych ekspertów. W trakcie audytu zostają zweryfikowane informacje przedstawione w dokumentacji.
  5. Ocena i certyfikacja: Na podstawie wyników audytu budynkowi zostaje przypisana odpowiednia ocena. Odznaka może być wydana w jednym z czterech poziomów: Certified (znacznie przekraczający standardy minimum), Silver (bardzo dobry), Gold (wyjątkowo dobry) lub Platinum (najlepszy z możliwych).

W 2021 roku, w LEED certyfikowanych było 212 budynków, w różnych kategoriach użytkowania.

Jakie warunki musi spełnić budynek, żeby otrzymać certyfikat?

Szczegółowe warunki zależą od rodzaju odznaczenia oraz standardu, który został wybrany. Przykładowe kryteria, które mogą być brane pod uwagę przy ocenie efektywności energetycznej i ekologicznej budynków, to:

  • minimalizacja zużycia energii i emisji dwutlenku węgla,
  • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii,
  • minimalizacja zużycia wody,
  • zastosowanie materiałów budowlanych przyjaznych dla środowiska,
  • minimalizacja ilości odpadów produkowanych w trakcie budowy i eksploatacji budynku,
  • zapewnienie dobrej jakości powietrza wewnętrznego.
  •  

To właśnie w spełnieniu ostatniego kryterium oceny budynków mogą pomóc ogrody wertykalne.

Certyfikaty ekologiczne budynków a ogrody wertykalne

Rośliny wewnątrz budynku mogą mieć wpływ na zdobycie certyfikatów zrównoważonego rozwoju, takich jak LEED czy BREEAM. Te systemy certyfikacji podczas przyznawania oceny biorą pod uwagę klimat wewnętrzny budynku czyli wilgotność, czystość oraz szeroko pojętą jakość powietrza. 

W systemie LEED, kategoria Indoor Environmental Quality (IEQ) obejmuje m.in. wymagania dotyczące zapewnienia odpowiedniej ilości światła dziennego oraz wentylacji, a także zalecenia dotyczące zastosowania roślin wewnątrz budynków. Zastosowanie roślin ma wpływ nie tylko na powietrze! Ogrody wertykalne poprawiają również klimat akustyczny, co jest szczególnie ważne w biurowcach zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach.

W systemie BREEAM, kategoria Health and Wellbeing obejmuje m.in. wymagania dotyczące czystości powietrza, które są związane z zastosowaniem roślin wewnątrz budynków. W ramach tej kategorii można zdobyć dodatkowe punkty, a ogrody wertykalne wykazują doskonałe zdolności przyciągania cząsteczek pyłów, pochłaniania toksyn, oraz utrzymywania odpowiedniego poziomu wilgotności we wnętrzach. Na jeden średniej wielkości ogród wertykalny składa się nawet 500 sztuk roślin. To odpowiednia ilość aby zniwelować negatywne skutki klimatyzacji. Żywe rośliny pomagają również łagodzić Syndrom Chorego Budynku, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule. 

Ogrody wertykalne to sprawdzony sposób na wprowadzenie dużej ilości roślin do wnętrza, bez zajmowania powierzchni użytkowej. Pionowa orientacja roślin to też ciekawy i nowoczesny element wystroju. Nasze ściany można instalować również w pomieszczeniach bez okien. Dzięki odpowiedniemu doborowi oświetlenia rośliny będą rozwijały się prawidłowo i dostarczały tlen. 

Dzięki zielonym ścianom z żywych roślin można poprawić ocenę budynku i zbliżyć się do punktacji, która pozwala uzyskać certyfikat.

Zobacz naszą realizację w budynku z certyfikatem BREEAM: https://clematisogrody.pl/portfolio/ogrod-wertykalny-w-biurowcu-globis-poznan/