Skip to content Skip to footer

Spis treści

Ogrody wertykalne Oświetlenie roślin Pielęgnacja roślin Koszt Konstrukcja i nasza technologia

Ogrody wertykalne

Co to jest ogród wertykalny?

Ogród wertykalny z żywych roślin to nowoczesny i oryginalny element aranżacji wnętrza sprawdzający się zwłaszcza tam, gdzie dysponuje się ograniczoną powierzchnią. W specjalnie przygotowanej lekkiej konstrukcji, którą przytwierdza się do ściany, sadzi się rośliny o zbliżonych pod względem zapotrzebowania na światło, wodę i składniki odżywcze wymaganiach. Ogród wertykalny można zbudować zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz.

Czy ogród wertykalny to jest to samo co zielona ściana?

Przez „ogród wertykalny” rozumie się zwykle kompozycję z żywych roślin umieszczoną na specjalnej pionowej konstrukcji zaopatrzonej w system nawadniania i oświetlenie. Zielona ściana wykonana np. z mchu chrobotka nie jest ogrodem wertykalnym, ponieważ mech i inne rośliny stabilizowane w przeciwieństwie do roślin żywych nie tworzą ekosystemów, nie wpływają pozytywnie na poprawienie się jakości powietrza w pomieszczeniu, stanowią jedynie dekorację.

Czy ogród wertykalny nadaje się do każdego wnętrza?

Ogrody wertykalne wyglądają szczególnie dobrze w przestronnych, nowoczesnych wnętrzach – stanowiąc niezwykle efektowny element aranżacji np. pokoju dziennego czy wewnętrznej klatki schodowej. Architekci coraz częściej wykorzystują ogrody wertykalne w projektach wnętrz restauracji, hoteli, ośrodków SPA czy obiektów użyteczności publicznej. Ostatnio ogrody wertykalne stały się modnym elementem aranżacji w biurach i recepcjach firm.

Czy można zbudować ogród wertykalny gdy nie ma możliwości doprowadzenia wody?

Tak, wówczas nawadnianie odbywa się w obiegu zamkniętym.

Co to jest zielona ściana?

Zielona ściana to potoczna nazwa aranżacji żywymi, umieszczonymi w specjalnie przewidzianej do tego konstrukcji roślinami – wtedy jest to ogród wertykalny. Często zieloną ścianą nazywa się także panele z mchu chrobotka lub roślin stabilizowanych a także dekoracje ścian ze sztucznych roślin. Różnica jest zasadnicza – w pierwszym przypadku to żywy, naturalny i rozwijający się ekosystem, w drugim to tylko dekoracja.

Czy mogę sam wybrać gatunki roślin, które chciałbym mieć w moim ogrodzie wertykalnym?

Rośliny do ogrodu wertykalnego należy dobierać tak, aby miały zbliżone wymagania odnośnie zapotrzebowania na wodę, składniki mineralne oraz światło. Oczywiście znaczenie ma także styl, który chce się wykreować. Zwykle proponujemy sprawdzone przez nas gatunki i klient wybiera spośród nich te, które mu odpowiadają.

Jaka jest gwarancja na przyjęcie się roślin?

Mamy zapis w Umowie, że bezpłatnie opiekujemy się każdym nowo założonym ogrodem przez okres 6-tygodni. W tym czasie monitorujemy prawidłowość działania systemu nawadniania i asymilowania się roślin w nowym środowisku.

Czy w ogrodzie wertykalnym można uprawiać zioła?

Tak, trzeba jednak pamiętać, żeby zapewnić im wystarczająco dużo światła.

Czy ogród wertykalny wpływa na podniesienie wilgotności w pomieszczeniu?

Tak. Rośliny w naturalny sposób oczyszczają powietrze i regulują jego wilgotność wpływając pozytywnie na nastrój i samopoczucie.

Czy realizujecie zlecenia także poza Poznaniem / wielkopolską?

Tak, realizujemy zlecenia na terenie całego kraju, a ostatnio także za granicą.

Oświetlenie roślin

Czy rośliny w ogrodzie wertykalnym muszą być specjalnie doświetlane?

Tak. W naszym klimacie w okresie jesienno-zimowym jest zdecydowanie zbyt małe natężenie światła dziennego, a rośliny pochodzą przeważnie z klimatu subtropikalnego i wymagają dodatkowego doświetlania specjalnymi lampami.

Jaki rodzaj oświetlenia do roślin w ogrodzie wertykalnym jest odpowiedni?

Stosujemy wysokiej jakości reflektory LED, które umieszczamy na szynoprzewodzie lub natynkowo. Istotne jest, aby cała powierzchnia roślin była równomiernie oświetlona. Źródło światła jest każdorazowo dobierane przez naszych fachowców od oświetlenia. Emitowane światło jest barwy białej neutralnej o wysokim współczynniku oddawania barw tak, że rośliny wyglądają bardzo naturalnie.

Pielęgnacja roślin

Jak podlewane są rośliny w ogrodzie wertykalnym?

Każdy ogród wertykalny jest zaopatrzony w automatyczny system nawadniania. Dobrze jest, gdy w miejsce zielonej ściany można doprowadzić wodę, wtedy system nawadniania jest prostszy. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas nawanianie odbywa się w obiegu zamkniętym. Na dole ściany umieszczamy zbiornik na wodę, który jest przy okazji elementem konstrukcyjnym ogrodu wertykalnego. Trzeba jedynie pamiętać o uzupełnianiu poziomu wody w zbiorniku. Zwykle nie stanowi to problemu.

Jak często trzeba uzupełniać wodę w zbiorniku jeśli ogród wertykalny jest nawadniany w obiegu zamkniętym?

Wielkość zbiornika jest dostosowana do powierzchni ogrodu wertykalnego. Przeważnie wodę trzeba uzupełniać co 14 dni.

Jak wygląda pielęgnacja zielonej ściany?

Pielęgnacja ogrodu wertykalnego polega na monitorowaniu prawidłowości działania systemu nawadniania, uzupełnianiu wody w zbiorniku i drobnych pracach takich jak przycinanie pędów szybko rosnących pnącz, które mają tendencję do nadmiernego rozrastania się. Przeważnie nie stanowi to problemu dla klientów.

Czy do pielęgnacji zielonej ściany muszę zatrudnić profesjonalną firmę czy mogę robić to we własnym zakresie?

Na zakończenie każdej realizacji klient otrzymuje od nas wytyczne odnośnie pielęgnacji ogrodu wertykalnego. Przeważnie zabiegi pielęgnacyjne nie stanowią problemu i klienci wykonują je we własnym zakresie. W każdej chwili mogą też liczyć na fachową pomoc z naszej strony.

Czy oferujecie płatny serwis pielęgnacyjny ogrodów wertykalnych?

Tak, mamy w ofercie płatny serwis pogwarancyjny w postaci abonamentu. Istnieje też opcja okazjonalnego (np. raz na 6 mies.) serwisu pielęgnacyjnego, z której korzysta wielu naszych klientów.

Jak nawożone są rośliny w ogrodzie wertykalnym?

Na etapie sadzenia roślin stosujemy się nawóz startowy, który powoduje, że rośliny lepiej się ukorzeniają w podłożu. W ogrodach wertykalnych z otwartym systemem nawadniania montujemy specjalny automatyczny dozownik nawozów, natomiast w systemach z zamkniętym obiegiem wody uzupełniamy nawozy bezpośrednio w zbiorniku.

Koszt

Ile kosztuje 1 mkw zielonej ściany?

Koszt wykonania ogrodu wertykalnego z żywych roślin wraz z systemem nawadniania zależy od wielu czynników i kształtuje się na poziomie od 2 000,00 do 3 500,00 zł netto.

Od czego zależy cena ogrodu wertykalnego?

Koszt wykonania ogrodu wertykalnego zależy od jego powierzchni w mkw, ale też od technologii konstrukcji. Nasza pracownia projektowa, po kilkuletnich doświadczeniach z konstrukcjami bazującymi na elementach z plastiku oraz filcu technicznego – opracowała własną technologię – opartą na profilach z cienkiej blachy aluminiowej wykańczanej malowaniem proszkowym, którą stosujemy z powodzeniem od kilku lat. Rośliny sadzone są w profilach wypełnionych specjalną matą, która zapewnia korzeniom optymalne warunki wzrostu i rozwoju i jest w dodatku antyalergiczna. Poza tym – zgodnie z duchem pro-eko – wyeliminowaliśmy z konstrukcji praktycznie całkowicie tworzywa sztuczne. Konstrukcja jest wykonywana pod konkretny wymiar i jest droższa od tych z tworzyw sztucznych, ale finalny efekt ogrodu wertykalnego jest nieporównywalnie lepszy. Rośliny bardzo szybko tworzą zdrowy ekosystem i w krótkim czasie zarastają całą konstrukcję.

Konstrukcja i nasza technologia

Czy opracowana przez was konstrukcja ogrodu wertykalnego jest trwała?

Tak, konstrukcja na bazie profili aluminiowych jest odporna na wodę, estetyczna i bardzo łatwa w pielęgnacji.

Czy ściana, na której ma powstać ogród wertykalny musi być specjalnie zabezpieczona przed wilgocią?

Opracowana przez nasz zespół projektowy innowacyjna konstrukcja ogrodu wertykalnego montowana jest z zachowaniem dystansu od ściany tak, że nie ma możliwości jej zawilgocenia. Ściana nie musi być dodatkowo zabezpieczona przed wilgocią.

Ile średnio roślin wypada na 1 mkw?

W zależności od wielkości roślin od 25 do 40 szt/mkw.

Jak długi jest czas od złożenia zamówienia do realizacji?

Średnio ok 30 dni.

Jaki jest ciężar zielonej ściany?

Przyjmuje się, że 1 mkw ogrodu wertykalnego z roślinami po podlaniu waży ok 25 kg.