Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

O tym powinieneś pamiętać zakładając ogród wertykalny – 5 zasad

Ogrody wertykalne z żywych roślin stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz. Wielu projektantów świadomie umieszcza zielone ściany we wnętrzach, jednocześnie coraz większa liczba miłośników roślin decyduje się na samodzielną budowę ogrodu wertykalnego. Założenie ogrodu wertykalnego nie jest najprostszym zadaniem — dlatego postaramy się przedstawić cały proces w 5 krokach.

Jak zbudować ogród wertykalny?

  1. Wybór miejsca i systemu do budowy ogrodu wertykalnego

  2. Obecnie, na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań technologicznych DIY- od plastikowych doniczek na stojakach, przez pojedyncze doniczki umieszczone na kratkach przymocowanych do ściany, po filcowe kieszenie. To jaką technologię należy wybrać, najczęściej podyktowane jest miejscem, w którym chcesz złożyć ogród wertykalny. Jeśli dysponujesz wolną przestrzenią na ścianie — kratka z gęsto podwieszonymi donicami może być rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli zależy Ci na mobilnym ogrodzie wertykalnym — stojaki z plastikowymi rynienkami mogą spełnić Twoje oczekiwania. Niezależnie od wybranego rozwiązania, warto wiedzieć, z jakimi kosztami utrzymania oraz ilością czasu, jaką należy poświęcić pielęgnację roślin, wiąże się każde z nich.

  3. Dobór odpowiednich gatunków roślin

  4. Dzieląc się naszym doświadczeniem, opisaliśmy gatunki roślin, które warto posadzić w ogrodzie wertykalnym. Założenie ogrodu wertykalnego wymaga wiedzy związanej nie tylko z zapotrzebowaniem każdego z gatunków, ale też umiejętności dobrania ich w odpowiedni sposób. W zdrowym prawidłowo założonym ogrodzie wertykalnym rośliny posadzone obok siebie wspierają się, tworząc mini ekosystem.

  5. Dobór oświetlenia dla roślin

  6. Do prawidłowego wzrostu rośliny potrzebują wody, światła oraz nawozu. Najczęściej, w samodzielnie tworzonych ogrodach wertykalnych, o podlewaniu należy pamiętać i wykonywać je ręcznie. Przy okazji podlewania warto zasilić rośliny odpowiednim nawozem. Żeby ogród rósł równomiernie i zdrowo, trzeba zapewnić mu odpowiednie oświetlenie — nawet jeśli zielona ściana jest zbudowana na słonecznym stanowisku. W okresie jesienno-zimowym ilość światła w naszej szerokości geograficznej nie jest wystarczająca. Odpowiednio dobrane oświetlenie LED zapewnia stały wzrost przez cały rok, jednocześnie odżywając rośliny.

  7. Zakup roślin u zaufanego dostawcy

  8. Moda na rośliny doniczkowe wpłynęła na ich dostępność — obecnie prawie każdy większy sklep ma w swojej ofercie monstery, filodendrony czy juki. Często rośliny kuszą niskimi cenami. Kupując rośliny do ogrodu wertykalnego w supermarketach, czy sklepach budowlanych należy liczyć się z ryzykiem konieczności wymiany wszystkich roślin po kilku miesiącach. Rośliny w Polsce pochodzą głównie z holenderskich hodowli, gdzie karmione są komputerowo. To oznacza, że porcje światła, wody i wysokiej jakości nawozów są dozowane automatycznie, zgodnie z zaprogramowanym systemem. Takie rośliny wzrastają w idealnych warunkach — mają szybko urosnąć, mieć idealne wybarwienie liści i móc odłożyć składniki odżywcze na czas podróży. W czasie transportu rośliny narażone są nie tylko na zmianę temperatur, ale również na zarażenie się grzybami czy złapanie innych chorób. Pierwsze kilka dni po transporcie, czyli w momencie wystawienia do sklepów, rośliny przeżywają szok związany ze zmianą środowiska, jednak dalej wyglądają dobrze — to właśnie dzięki przygotowaniu poprzez intensywne nawożenie, jakie miało miejsce w szklarni. Często, po przyniesieniu roślin do domu, czyli kolejnej zmianie środowiska, rośliny zaczynają obumierać i zwyczajnie nie radzą sobie w zastałych warunkach. Suche powietrze z grzejników, zmienne temperatury, przeciągi — to wszystko może doprowadzić do pogorszenia się wyglądu roślin. Zdrowy, profesjonalnie założony ogród wertykalny może wymagać wymiany jednej lub kilku sztuk roślin na 500 wykorzystanych na całej zielonej ścianie. W samodzielnie budowanych ogrodach wertykalnych wymiany roślin są o wiele częstsze i konieczne na większą skalę, ze względu na słabą jakość roślin. Ostatecznie koszt wykonania ogrodu wertykalnego samodzielnie, może nawet kilkukrotnie przekroczyć pierwotnie planowany budżet.

  9. Komu zlecić budowę ogrodu wertykalnego?

  10. Jeśli ogród wertykalny ma mieć dużą powierzchnię warto, z kilku względów, zlecić wykonanie go profesjonalnej firmie. Firmy, które zakładają zielone ściany z żywych roślin, zwykle dają gwarancje co rozwiązuje problem wymiany roślin. Technologie budowy profesjonalnego ogrodu wertykalnego są bardziej zaawansowane, co poprawia ogólny wygląd aranżacji — chociażby ze względu na wykończenie. Profesjonalnie zakładane pionowe ogrody wyposażone są w automatyczny system nawadniania. Przy 500 sztukach roślin, podlewanie ich pojedynczo jest bardzo czasochłonne, a równomierne rozdysponowanie wody staje się kolejnym wyzwaniem. Automatyczne systemy nawadniania, które stosujemy w naszych ogrodach wertykalnych można sterować nawet z poziomu smartfona, lub ustawiać na nawadnianie podczas nieobecności w domu. Co więcej, kupując ogród wertykalny od firmy specjalizującej się w takich rozwiązaniach aranżacyjnych, można liczyć na serwisowanie oraz dobór odpowiedniego oświetlenia.budowę