Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie wertykalnym?

Ilość dostępnych gatunków roślin na rynku rośnie z roku na rok, tak samo coraz bardziej popularne stają się ogrody wertykalne DIY – czyli wykonane własnoręcznie. Jakie rośliny nadają się do nasadzeń w ogrodzie wertykalnym? Postaramy się podpowiedzieć dzieląc się listą wykorzystywanych przez nas gatunków.

Zajmując się zielenią od prawie 20 lat, nauczyliśmy się, które gatunki łączyć ze sobą, tak aby stworzyły piękną pionową ścianę roślin. Nasza wiedza to nie tylko teoria i przeczytane książki, to przede wszystkim obserwacja roślin, codzienne poświęcanie im uwagi i notowanie wniosków. Warto wiedzieć, że rośliny, które trafiają do kwiaciarni lub na giełdę są nawadniane i nawożone przez automatyczne systemy, które badają poziom dostarczanych składników odżywczych i wilgotności. Hodowcy zapewniają im idealne warunki wzrostu i rozwoju – odpowiednią wilgotność, natężenie światła i profesjonalne nawożenie. Po przeniesieniu do mieszkania taka wyhodowana w sztucznych warunkach roślina potrzebuje czasu, żeby przystosować się do życia w nowym środowisku. Przygotowując się do realizacji ogrodu wertykalnego kupujemy rośliny kilka tygodni przed ich sadzeniem – obserwując je i dając czas na aklimatyzację. 

1. Monstera Dziurawa – Monstera deliciosa  

Jednym z gatunków roślin wykorzystywanych w ogrodach wertykalnych jest popularna Monstera. Roślina o dużych, wyrazistych  liściach powoduje, że zielona ściana nabiera dodatkowego wymiaru – staje się bardziej bujna i można wyróżnić w niej pierwszy i drugi plan. Ze względu na swój pokrój, Monstera nie powinna stanowić podstawy aranżacji. W ogrodzie wertykalnym najlepiej spełnia się jako dopełnienie gęsto obsadzonego “tła”. Przy optymalnej ilości światła oraz odpowiednim nawodnieniu, liście Monstery będą szybko rosły – można je przycinać i wstawiać do wazonów – długo zachowują kolor i świeżość. Wielkość Monstery w ogrodzie wertykalnym należy kontrolować poprzez przycinanie zbyt bujnie rosnących pędów.

2. Filodendron Pnący – Philodendron scandens

Filodendron to roślina, która świetnie sprawdza się jako wspomniane “tło” w ogrodzie wertykalnym. Gatunek ten bardzo łatwo przystosowuje się do nowych warunków i szybko rośnie – młode liście pojawiają się na pędach praktycznie przez cały rok. W ogrodzie wertykalnym filodendron spełnia również funkcję zakrywającą konstrukcję. Niezależnie od wykorzystanego systemu wertykalnego, żywa zieleń powinna być na pierwszym planie. W zależności od stylu aranżacji długie pędy rośliny można podcinać, podpinać lub pozostawić puszczone. Od czasu do czasu warto usunąć uschnięte liście, które pojawiają się wtedy, gdy roślina wypuszcza nowe. Filodendron bardzo lubi zraszanie – wykonujemy je specjalnymi preparatami lub po prostu letnią, przegotowaną wodą.

3. Fatsja japońska – Fatsia japonica

Fatsja, podobnie jak Monstera, to roślina o dużych liściach jednak ze względu na inny, bardziej gęsty pokrój, może stanowić znaczącą część nasadzeń w ogrodzie wertykalnym. Łatwiej też kontrolować jej wzrost. Fatsja wyróżnia się pięknymi, błyszczącymi, pięciopalczastymi liśćmi, w odcieniu głębokiej zieleni. W ogrodzie wertykalnym rośnie na tyle szybko, że warto przycinać największe liście tak aby nie zdominowały reszty roślin i nie zasłaniały dostępu do światła. Mimo tego, że Fatsja ma opinię trudnej w uprawie i “nieprzewidywalnej” rośliny, w naszych ogrodach wertykalnych dorasta ona do imponujących rozmiarów.

fatsja japonica w ogrodzie wertykalnym

4. Zanokcica – asplenium

Zanokcica to paproć, która jest wyjątkowo odporna na niekorzystne warunki. W ogrodzie wertykalnym, dzięki sztywnym, błyszczącym, jasno zielonym liściom, stanowi urozmaicenie kolorystyczne, a jej liście razem z Zielistką tworzą malowniczy, kaskadowy układ. Asplenium wymaga zwiększonej wilgotności powietrza, na szczęście w pionowym ogrodzie łatwiej o utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu. Duża ilość gęsto zasadzonych roślin wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza. Dobrze dobrane rośliny stworzą mini ekosystem, w którym gatunki wzajemnie się wspierają, nie konkurując ze sobą.

5. Zielistka czubiasta 'Ocean’ – Chlorophytum laxum

Zielistka jest bardzo popularną rośliną ze względu na łatwość utrzymania. Wyglądem przypomina trawy ozdobne i nadaje lekkości aranżacji. Odmiana ‘Ocean’ tworzy efektowne kaskady kremowo-zielonych liści, które  dorastają do ponad 30 centymetrów i mogą wychodzić na pierwszy plan aranżacji wyginając się w piękne łuki. Ze względu na to, że są wąskie i nie przysłonią reszty roślin, nie trzeba ich przycinać. Zielistka ma wiele odmian,które  różnią się od siebie wybarwieniem i szerokością liści. Warto wiedzieć, że jest gatunkiem kwitnącym – ma drobne białe kwiaty z żółtymi pręcikami.

Cena ogrodu wertykalnego

Na piękno zielonej ściany składa się wiele czynników, nie tylko wybór systemu wertykalnego i dobór roślin. Może wydawać się, że koszt ogrodu wertykalnego DIY jest o wiele niższy, niż wycena proponowana przez profesjonalne firmy. Jeśli jednak spojrzymy na pionowy ogród jak na wieloletnią inwestycję może okazać się, że lepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania osobom z wieloletnim doświadczeniem. Istnieje duże ryzyko, że w ogrodzie wertykalnym wykonanym samodzielnie trzeba będzie często wymieniać rośliny , co będzie generowało stałe koszty. Problemem może być też nieodpowiedni dobór podłoża, w efekcie czego korzenie roślin nie będą mogły się prawidłowo rozrastać – co stanowi fundament prawidłowo funkcjonującego ekosystemu. W niektórych systemach ogrodów wertykalnych dostępnych w sprzedaży przez internet, rośliny sadzi się w pojedynczych doniczkach z tworzywa sztucznego. Takie rozwiązanie nie zapewnia roślinom możliwości zdrowego wzrostu i rozwoju – rośliny, po czasie, trzeba wymieniać na nowe. W klimacie umiarkowanym rośliny, które przeważnie pochodzą ze stref tropikalnych lub subtropikalnych trzeba doświetlać specjalnym światłem tzw.”karmiącym”. Dobór lamp jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu ogrodu wertykalnego i często decyduje o jego powodzeniu. 


Po podliczeniu czasu jaki trzeba poświęcić na zdobycie fachowej wiedzy i samodzielne zbudowanie dobrze funkcjonującego i pięknego ogrodu, może okazać się, że cena proponowana przez specjalistów jest tego warta.