Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zielona ściana – co warto wiedzieć? 

Zielona ściana to pionowy ogród, który składa się z roślin, zwykle ułożonych w systemie modułowym, z wykorzystaniem różnych typów konstrukcji zintegrowanych z automatycznym systemem nawadniającym. Ogród wertykalny po raz pierwszy został opracowany przez francuskiego botanika Patricka Blanc. (Tutaj przeczytasz więcej o historii żywych ścian zieleni). Głównym celem powstania zielonej ściany jest udekorowanie i dodanie życia do każdej przestrzeni, jednocześnie zapewniając korzyści pracownikom biur czy domownikom, a w przypadku zewnętrznych aranżacji również środowisku. Zielone ściany składają się z wielu różnych gatunków roślin, które są starannie dobrane pod kątem ich zdolności do rozwoju w środowisku pionowym, jak również ich atrakcyjności estetycznej. Poszczególne gatunki dobiera się pod kątem podobnego zapotrzebowania na wodę i składniki odżywcze, temperaturę i ilość światła. W zależności od systemu wykonania konstrukcji ściana z roślin może być wyposażona w systemy automatycznego nawadniania wodą i składnikami odżywczymi, co znacznie ułatwia pielęgnację roślin.

Na zdjęciu – nasza realizacja dla firmy Arvato. 

Ogrody pionowe stały się popularne w ostatnich latach ze względu na możliwość wprowadzenia natury do wnętrz, bez wpływu na ograniczenie przestrzeni użytkowej. Dodatkowo ich dekoracyjna funkcja sprawia, że są uwzględniane już na etapie projektów pomieszczeń mieszkalnych, jak i komercyjnych. Są one doskonałym sposobem, aby wyeksponować piękno natury w każdej przestrzeni, a jednocześnie zapewniają wiele korzyści dla środowiska, takich jak oczyszczanie powietrza, regulacja temperatury i wilgotności oraz redukcja hałasu. (Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pozytywnym wpływie roślin na miejsce pracy przeczytaj ten artykuł: Rośliny w biurze – wszystko co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz aranżację.)

Czy można stworzyć kolorowy ogród wertykalny?

Wertykalny ogród w pierwszej kolejności kojarzy nam się z zielenią. Jednak dekoracja ta może zawierać więcej barw i jest na to kilka sposobów!

Kompozycja roślin o kolorowych liściach

Prostym i skutecznym sposobem przełamania odcieni zieleni jest zastosowanie gatunków roślin o pstrych lub kolorowych liściach.

Wybór jest spory: od jaskrawo żółtych liści filodendrona “Lemon Lime” i podobnych epipremnum “Neon” , po filodendrona “Brasil” z żółtym paskiem pośrodku liścia i niebieskie odmiany phlebodium aureum “Blue Star” i “Davana”.

Już niewielkie ilości tych barwnych roślin sprawiają, że ogród wertykalny nabiera indywidualnego charakteru i jest bardziej zróżnicowany. W planowaniu uwzględnia się też gatunki roślin o pstrych liściach – z tzw. wariegacją. Nie należy jednak przesadzać z ilością tych roślin pamiętając, że całość powinna wyglądać harmonijnie i subtelnie.

Najpopularniejsza roślina o pstrych liściach, która świetnie daje sobie radę w ogrodach wertykalnych to epipremnum, które występuje w wielu różniących się od siebie odcieniem, kształtem liści i sposobem wariegacji odmianach. My lubimy szczególnie “Marble Queen” o subtelnym, biało-zielonym wzorze liści. Do nasadzeń w ogrodach wertykalnych nadają się także niektóre odmiany aglaonem. Odmiana “Crete” wyróżnia się przepięknym odcieniem czerwieni, a “Silver Bay” ma liście w odcieniu srebra.

Także marantha znajduje zastosowanie w ogrodach pionowych wprowadzając do nich klimat brazylijskiej dżungli.

Popularne syngonium ma także odmiany o barwnych liściach. Tu najciekawszą i pięknie współgrającą z ciemną zielenią jest odmiana “Neon Robusta” o różowych liściach. Odmiana “White Butterfly” rozjaśnia ciemne obszary ogrodu swoimi biało-kremowymi liśćmi.

Pamiętajmy, żeby nie przesadzać z ilością kolorowych roślin, dozować je z umiarem tak, aby stanowiły wyraziste akcenty wśród gatunków o zielonych liściach.

Kolorowa konstrukcja ogrodu

Nasza innowacyjna technologia pozwala na wykonanie konstrukcji ogrodu wertykalnego w dowolnym kolorze. Dzięki temu, każdy ogród wertykalny – czy to mobilny, czy stacjonarny, będzie idealnie wpisywał się we wnętrze. W przeciwieństwie do ogrodów, w których rośliny posadzone są w kieszeniach z agrowłókniny, czy w konstrukcjach z plastiku w naszej technologii klient ma wpływ na wygląd większości elementów swojego zamówienia. Nasz unikatowy projekt to możliwość dostosowania nie tylko koloru, ale również kształtu konstrukcji. Oczywiście zastosowanie personalizacji nie wyklucza wykorzystania zautomatyzowanego systemu nawadniania. Dzięki niemu nie trzeba martwić się podlewaniem i nawożeniem roślin. Montaż spersonalizowanej ściany nie stanowi dla nas problemu.

Czy w ogrodzie wertykalnym można zasadzić każdą roślinę?

Kwiaty, rośliny pnące, gatunki egzotyczne, rośliny z wariegacją – wybór u dostawców i hodowców rośnie z roku na rok. Jednak nie każdy gatunek może zdobić ścianę. Dla niektórych roślin idealne warunki może zapewnić jedynie doniczka, która nie znajduje się w bliskim sąsiedztwie innych roślin. Aby ściana wyglądała dobrze najważniejsza jest doskonała znajomość wymagań gatunków roślin. Często klienci przychodzą z własnym pomysłem na to, jakich roślin użyć. Część z oczekiwań udaje się spełnić, jednak z doświadczenia wiemy, że niektóre „trudne” rośliny nawet w najlepszych rękach, nie nadają się do wertykalnych nasadzeń. Aby stworzyć roślinom odpowiednie warunki stale testujemy różne typy podłoża oraz oświetlenia, jednak nie jesteśmy w stanie zmienić wymagań rośliny wynikających na przykład ze specyfiki bryły korzeniowej. W większości przypadków udaje nam się przekonać klientów do rozsądnych rozwiązań, a po naszej stronie pozostaje nieustanne badanie nowych rozwiązań i możliwości aranżacyjnych.