Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Od wiszących ogrodów Semiramidy do prywatnej mini-dżungli, czyli historia ogrodów wertykalnych.

Ogrody wertykalne są coraz modniejszym elementem wystroju wnętrz, a żywe rośliny na elewacjach zewnętrznych budynków, to coraz częstszy widok w Polskich miastach. Chociaż otaczanie się roślinami posadzonymi w pionowych ogrodach może wydawać się nowym trendem, historia ogrodów wertykalnych jest o wiele dłuższa.

Ogrody wertykalne — co łączy je z 7 cudami świata?

Mimo tego, że Wiszące Ogrody Semiramidy powstały podczas panowania króla Nabuchodonozora II, czyli pomiędzy 604 a 562 przed naszą erą, do dziś ten jeden z 7 cudów świata stanowi inspirację dla architektów krajobrazu i zieleni. Chociaż rośliny w ogrodach Semiramidy nie były posadzone w pionie, sztuczny system nawadniania stanowił rozwiązanie, które utworzyło wiele nowych możliwości aranżacyjnych.
To właśnie innowacyjność oraz sztuczne nawadnianie jest czynnikiem łączącym osiągnięcie starożytnych pionierów z systemami wykorzystywanymi do tworzenia ogrodów wertykalnych. Sztuczne, automatyczne nawadnianie zielonej ściany to podstawa sukcesu. Rośliny, poza tym, że potrzebują odpowiedniej ilości światła (którą zapewniamy każdorazowo dobieranymi “karmiącymi” lampami LED), muszą wzrastać w odpowiedniej wilgotności gleby. Wykorzystanie automatycznych systemów nawadniania w pionowym ogrodzie eliminuje ryzyko przelania lub przesuszenia roślin.

Współczesne ogrody wertykalne — historia zielonych ścian

Przenosząc się na osi czasu do współczesności, musimy wspomnieć dwa nazwiska pionierów i popularyzatorów zielonych ścian z żywych roślin: Stanley Hart White oraz Patrick Blanc. Działalność pierwszego, najlepiej podsumują słowa jego brata, pisarza Elwyna Brooke’a White’a:

„Wydaje mi się, że każdy ma szalonych braci i siostry. Ja na pewno. Nawiasem mówiąc, Stan opatentował wynalazek swoich ‘Cegieł Botanicznych’, są one elementami, które można zbudować na dowolnej wysokości, aby uzyskać szybkie efekty poprawiające wygląd krajobrazu. Dzięki nim pionowe powierzchnie pokryte są kwitnącymi winoroślami lub podobnymi roślinami. Stan uważa, że pomysł ma duży potencjał i może mieć zastosowanie na targach, podwórkach miejskich, w ogrodach wewnętrznych i wielu innych projektach”.

To właśnie Stanleyowi White’owi, który był profesorem na Uniwersytecie Illinois, przypisuje się wynalezienie ogrodów wertykalnych inaczej nazywanych zielonymi ścianami. “Cegły Botaniczne”, które tworzyły pionowe ogrody White’a, zostały opatentowane w 1938 roku.

W latach 80. Patrick Blanc, inżynier i specjalista od roślin tropikalnych spopularyzował kreatywne wykorzystanie pionowych ogrodów z żywych roślin. Jego najsłynniejszym i zarazem pierwszym ogrodem wertykalnym jest ściana z żywych roślin utworzona w 1986 roku w Cité des Sciences et de l’Industrie (Muzeum „Miasto Nauki i Przemysłu”) w Paryżu. Naszym ulubionym projektem Patrica Blanca jest zewnętrzny ogród wertykalny znajdujący się na fasadzie Muzeum Sztuki Kultur pozaeuropejskich — Musée du quai Branly – Jacques Chirac.

Zajmując się zielenią od 1991, sporo czasu poświęcamy na szukanie inspiracji i poznawanie nowych rozwiązań. Nasza podróż do Paryża w 2015 to moment, w którym utwierdziliśmy się w słuszności proponowanych przez nas rozwiązań — wprowadzania natury do najbliższego otoczenia ludzi. Zielona ściana, której zdjęcia z naszego prywatnego archiwum znajdują się poniżej, składa się z 15 tysięcy roślin, jej autorem jest sam Patric Blanc.

Ogrody wertykalne firmy Clematis – realizacje w całej Polsce i za granicą

Żyjąc blisko natury i rozumiejąc, jak ważnym elementem jest obcowanie z nią, postanowiliśmy wprowadzać zieleń do wnętrz w wyjątkowej formie zielonych ścian i mobilnych ogrodów wertykalnych. Pierwsze ogrody wertykalne tworzyliśmy w siedzibach firm w okolicach Poznania. Takie rozwiązanie to świadomy krok wizerunkowy wielu marek. Obecnie nasze ogrody wertykalne rozsiane są po całej Polsce. Między innymi można znaleźć je w Ostrowie Wielkopolskim. Ogród wertykalny w Bistro Brawo cieszy nie tylko klientów! Obsłudze zapewnia odpowiednie nawilżenie powietrza oraz filtruje je z mikro zanieczyszczeń. Poznański ogród wertykalny w Nobel Tower powstał we wnętrzu zaprojektowanym przez Agatę Bieleń — znaną i cenioną architektkę. W przestrzeni biurowej rośliny spełniają kilka funkcji. Zaletom zielonych ścian z żywych roślin poświęciliśmy osobny artykuł. Mobilny ogród wertykalny stworzony przez naszą firmę stanowił główny punkt stoiska targowego VISA, podczas targów w MVC Barcelonie. Nasze realizacje znajdują się również w kilku warszawskich, prywatnych willach, gdzie wpisują się w nowoczesne, przestronne wnętrza.

Przyszłość ogrodów wertykalnych

Jak podaje WHO, rocznie około 7 milionów osób umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. Rośliny, stanowią naturalne filtry, dzięki którym jakość powietrza podnosi się, dodatkowo zapewniają jego odpowiednią wilgotność. Niestety ilość wycinanych drzew, szczególnie w miastach, nie zmniejsza się. Oznacza to, że warto pochylić się nad wprowadzaniem żywej roślinności do wnętrz. Ogrody wertykalne realnie wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniach. 500 sztuk roślin potrafi zrobić różnicę!


Poza wymiarem pro-zdrowotnym pionowe ogrody z żywych roślin i mobilne ogrody wertykalne wpisują się w trend Biophilic design, wykorzystywany przez architektów na całym świecie. Wierzymy, że ogrody wertykalne będą coraz bardziej popularnym widokiem, który realnie wpłynie na poprawę życia w miastach.