Czy ogród wertykalny rośnie?
Odpowiednio założony pionowy ogród tworzy ekosystem współzależnych i wzajemnie wspierających się roślin. Taka aranżacja nie tylko pięknie wygląda, ale również poprawia zdrowie i samopoczucie osób przebywających w jej pobliżu. Podobnie jak w doniczkach, rośliny w ogrodzie wertykalnym rozwijają się. O tym, czy będą rosły zdrowo często decyduje system w jakim wykonana jest żyjąca ściana zieleni.
Ogrody wertykalne tworzone z roślin w osobnych doniczkach nie sprawdzą się jeśli klientowi zależy na bujnej, domowej dżungli. W takim wypadku rozwijające się okazy często rozsadzają doniczki lub obumierają z powodu nieodpowiedniej jakości podłoża.
Istnieją również systemy, w których wykorzystywany jest filc, lub inne kieszenie z tworzywa sztucznego. Wiele osób próbuje zrobić ogród wertykalny w oparciu o poradniki diy, jednak do pełnego powodzenia i pięknych, utrzymujących się latami efektów, niezbędna jest wiedza dotycząca roślin. Ich wymagania co do warunków, umieszczenie sadzonek pod odpowiednim kątem, zapewnienie miejsca do rozrostu i wiele innych czynników sprawiają, że warto poprosić o pomoc profesjonalne firmy. O tym jakie rośliny najlepiej sprawdzą się na zielonej ścianie, pisaliśmy w tym artykule.
W firmie Clematis, do stworzenia pionowego ogrodu wykorzystujemy opracowaną przez nasz technologię. Często realizujemy zlecenia niestandardowe i wymagające indywidualnego podejścia. Wykorzystując wiedzę doświadczonych i kompetentnych pracowników, opracowaliśmy własne, nowoczesne rozwiązania. Operując na własnych systemach mamy pewność, że sprostamy nawet najwyższym wymaganiom. Nasza technologia sprawdza się również przy budowie ścian z roślin na zewnątrz budynków.
Taką zieloną ścianę stworzyliśmy w Poznaniu, przy ulicy Ratajczaka. Rośliny posadzone w formie kaskadowej dopełniają wnętrze sklepu.
Odpowiednie podłoże, nawadnianie, nawożenie i doświetlenie pozwalają roślinom dorastać do imponujących rozmiarów.
Jak zmienia się ogród wertykalny?
Doglądanie roślin w profesjonalnie założonym ogrodzie wertykalnym nie powinna sprawiać kłopotów. W tworzonych przez nas aranżacjach, nasadzeń nie trzeba ręcznie podlewać. O odpowiednią wilgotność podłoża dba automatycznie sterowany system nawadniania. Również oświetlenie może włączać się i wyłączać zgodnie z zaprogramowanymi godzinami. Dzięki temu podczas wyjazdów i w pochmurne dni rośliny dostają odpowiednie dawki światła. Zdjęcie poniżej wykonaliśmy w dniu posadzenia roślin:
Jakie rośliny posadzić w ogrodzie wertykalnym? W tym przypadku ogród na ścianie tworzą: zielistka, filodendron, monstera, zanokcica (nazywana też Języcznikiem) i fatsja japońska.
Zdjęcie poniżej to dokumentacja z ostatniego serwisu. Jak widać, ogród zamienił się w mini-dżunglę na ścianie!
Kolejny przykład to ogród stworzony w pomieszczeniu bez okien. Zdjęcie zaraz po nasadzeniu:
Ten sam ogród podczas serwisowania, po upływie kilku miesięcy (oraz zmianie aranżacji wnętrza w siedzibie Arvato Bertelsmann)
Czy zielona ściana gorzej rośnie zimą?
Jeśli zajmujesz się zielenią w swoim domu, pewnie zauważasz z nadejściem zimy i krótszych dni, że Twoje rośliny wypuszczają mniej młodych liści. Niektóre marnieją, usychają lub zupełnie zatrzymują wzrost. Związane jest to z mniejszą ilością światła docierającego do liści, w których zachodzi proces fotosyntezy.
Żywą ścianę najlepiej doświetlać profesjonalnie dobranymi lampami. Zapewniają one stabilny wzrost roślin i nie powodują zmęczenia oczu. Patrzenie na zieloną ścianę powinno być przyjemnością! Lampy, które stosujemy sprawiają, że zieleń liści wygląda pięknie przez cały rok. Prosty wygląd sprawia, że sprawdzą się w każdym wnętrzu. Najlepszym dowodem działania lamp, które stosujemy do oświetlania naszych ścian, są ogrody rosnące w pomieszczeniach bez okien:
Te ogrody wertykalne stanowią dopełnienie wnętrz w przestrzeni biurowej Arvato Bertelsmann – znajdują się w pomieszczeniu bez dostępu do światła dziennego.
Pielęgnacja ogrodów wertykalnych
Rośliny najlepiej rosną kiedy nie brakuje im światła, wody, nawozu oraz przestrzeni do rozwoju. Aby zadbać o odpowiedni poziom wilgotności, szczególnie w sezonie grzewczym, rośliny można delikatnie zraszać. Przy wyborze roślin ważne jest aby miały podobne wymagania! W takim wypadku można spryskiwać roślinność bez obaw o to, czy dany gatunek lubi zraszanie.
Odpowiedni dobór roślin decyduje również o ilości uschniętych liści i pędów. W zdrowym ogrodzie normalnym widokiem są pojedyncze zaschnięte sztuki. W takim wypadku można je delikatnie usunąć.
Jeśli nasz klient decyduje się na zmianę aranżacji możemy przesadzić lub wymienić niektóre rośliny, tak aby dodać nowe gatunki lub urozmaicić aranżację dodając kwitnące elementy. Wszystkie te działania wykonujemy w ramach serwisu gwarancyjnego, podczas którego dbamy aby bujna roślinność cieszyła inwestorów przez długie lata. Uprawa roślin w ogrodzie wertykalnym to nic trudnego! Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych systemów i stworzyć samodzielnie ogrodu wertykalnego, zapraszamy do kontaktu!