Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wilgotność powietrza w mieszkaniu czy biurze to bardzo ważny parametr, który wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również zdolność rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii we wnętrzach. Prawidłowy poziom wilgotności w pomieszczeniu, uwzględniony również w przepisach dotyczących projektowania wentylacji, określony jest na 40-60%. Ogrody wertykalne, czyli ściany z żywych roślin, to sposób na zapewnienie świeżego, odpowiednio wilgotnego, zdrowego powietrza w każdym budynku – od prywatnych mieszkań po biura i budynki użyteczności publicznej.

Dlaczego wilgotność powietrza jest ważna?

Poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu realnie wpływa na zdrowie człowieka. Zbyt niska wilgotność to nie tylko dyskomfort – może prowadzić do wysuszenia błon śluzowych, podrażnień oczu, zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych. Długotrwałe przebywanie w przesuszonym powietrzu może prowadzić do nasilenia objawów astmy i alergii. Suche powietrze sprzyja również rozwojowi drobnoustrojów i wirusów. W takich warunkach patogeny łatwiej dostają się do naszych dróg oddechowych. Prawidłowy poziom wilgotności, poza zapewnieniem optymalnych warunków dla organizmu człowieka, wpływa pozytywnie na samopoczucie redukując uczucie zmęczenia i rozdrażnienia.

fatsja japonica w ogrodzie wertykalnym

Jak zwiększyć wilgotność pomieszczenia?

Istnieje wiele sposobów na podniesienie wilgotności w pomieszczeniu – jednym z nich są zielone ściany. Ogrody wertykalne z żywych roślin, poza pięknym wyglądem, realnie poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach, co zostało wielokrotnie potwierdzone badaniami naukowymi. Proces regulowania wilgotności przez rośliny został dokładnie opisany w 1992 roku (Lohr, 1992). Wiele osób zastanawia się, czy duża ilość żywych roślin nie podniesie wilgotności do zbyt wysokiego poziomu, doprowadzając do wystąpienia pleśni. Takie ryzyko jest bardzo niskie: gdy wilgotność względna w pomieszczeniu wzrasta, tempo utraty wody z roślin zwalnia, ponieważ woda nie paruje tak szybko, gdy wilgotność jest wysoka. Jest to samoregulujący się proces, który bez ingerencji człowieka zapewnia optymalne parametry powietrza.

Na jeden metr kwadratowy zielonej ściany przypada od 25 do 40 sztuk żywych roślin – jest to ilość, która realnie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniu. Poza utrzymaniem prawidłowej wilgotności we wnętrzu, żywe rośliny redukują ilość groźnych dla człowieka substancji, między innymi benzenu. Dodatkowo przyciągają cząsteczki stałe – pyły i zanieczyszczenia. W badaniach przeprowadzonych w 1996 roku wykazano, że żywe rośliny wpływają pozytywnie na koncentrację, wzbudzają pozytywne emocje oraz redukują stres. W miejscu pracy – zwiększają produktywność. Kiedy w miastach prowadzi się masowe wycinki drzew, warto zadbać o prywatną porcję zieleni – dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Ogrody wertykalne w architekturze

Coraz częściej ogrody wertykalne są wykorzystywane przez projektantów jako element filtrujący powietrze w budynkach. Architekci wykorzystują już nie tylko ozdobną funkcję roślin, ale świadomie korzystają z ich dobroczynnego działania. Żywe rośliny w pionowym ogrodzie naturalnie ochładzają powietrze podczas lata, zimą nie pozwalają na jego przesuszanie. International Well Building Institue, organizacja, która czuwa nad tworzeniem przestrzeni, które przyczyniają się do poprawy ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia, również doceniła prozdrowotny wymiar ogrodów wertykalnych.