Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie wertykalnym? Część 2

Ogrody wertykalne coraz częściej stają się elementem wystroju wnętrz, przestrzeni publicznych czy tymczasowych aranżacji, na przykład podczas targów lub eventów. Niezależnie od miejsca, ważne jest aby pionowy ogród stworzony był z odpowiednio dobranych roślin. Dla tych, którzy ominęli część pierwszą artykułu, małe przypomnienie: monstera, filodendron pnący, fatsja, zanokcica i zielistka to gatunki, które świetnie wpisują się w zielone ściany. Po więcej szczegółów na temat pielęgnacji poszczególnych gatunków, odsyłamy do dedykowanego artykułu. 

W tej części skupimy się na Epipremnum. Są to wiecznie zielone rośliny ozdobne, które przywędrowały do nas z tropików. Mimo warunków znacznie odbiegających od wysokich temperatur i dużej wilgotności, gatunek ten radzi sobie świetnie – jego uprawa jest praktycznie bezproblemowa. Wyrozumiały w kwestii nawadniania, odporny na przeciągi, jest jednym z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Do zielonej ściany warto wykorzystać różne odmiany. Poniżej przedstawiamy te, które sadzimy w naszych ogrodach wertykalnych.

Epipremnum pinnatum Global Green

Pnącze to uznawane jest za kolekcjonerskie, mimo to cena doniczki nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Odmiana charakteryzuje się nietypowym i zbalansowanym połączeniem dwóch odcieni zieleni na liściach. Im większa ilość światła dociera do rośliny, tym jaśniejsze plamki. Mogą dochodzić nawet do koloru limonkowego! W ciemniejszych stanowiskach dwa odcienie zieleni różnią się zaledwie o kilka tonów, co daje subtelny „marmurkowy”  efekt.

Epipremnum aureum

Ta odmiana rośnie bardzo szybko wytwarzając długie pędy, które w ogrodach wertykalnych należy przycinać po to, żeby nie ograniczały dostępu do światła innym roślinom. Przycinanie pędów powoduje też zagęszczanie, w efekcie czego roślina ma zwarty pokrój, na czym nam zawsze zależy aranżując zielone ściany.  Liście nakrapiane są pstrymi, złotymi nieregularnymi plamkami.

Epipremnum aureum Happy Leaf

Ta rzadko spotykana odmiana rozjaśnia każdy ogród wertykalny. Nawet w jednej doniczce każdy liść jest wyjątkowy – od prawie całkowicie białych, do bieli przechodzącej gradientem w spokojną, głęboką zieleń. Warto pamiętać, że w przypadku roślin o dużej ilości białego wybarwienia częściej mogą zdarzać się uschnięte listki. Happy Leaf rośnie znacznie wolniej niż odmiana podstawowa, ma gęstszy pokrój i nie wytwarza  bardzo długich pędów.

Jak zadbać o ścianę roślin z Epipremnum w roli głównej?

Wybór gatunków roślin do ogrodu to zawsze wypadkowa naszej wiedzy i preferencji stylistycznych klienta. Klienci często chcą w swojej zielonej ścianie umieścić gatunki o ozdobnych liściach i w takich przypadkach najczęstszym wyborem jest właśnie Epipremnum. W aranżacjach wykorzystujemy wymienione odmiany, ale również Epipremnum aureum Marble Queen czy Epipremnum Golden Pothos, o intensywnie oliwkowo-żółtym, niemalże neonowym zabarwieniu.

Ta rzadko spotykana odmiana rozjaśnia każdy ogród wertykalny. Nawet w jednej doniczce każdy liść jest wyjątkowy – od prawie całkowicie białych, do bieli przechodzącej gradientem w spokojną, głęboką zieleń. Warto pamiętać, że w przypadku roślin o dużej ilości białego wybarwienia częściej mogą zdarzać się uschnięte listki. Happy Leaf rośnie znacznie wolniej niż odmiana podstawowa, ma gęstszy pokrój i nie wytwarza  bardzo długich pędów.

Jaśniejsze neonowo zielone odcienie w tym ogrodzie wertykalnym to zasługa Epipremnum Golden Pothos

Jak w przypadku każdego ogrodu wertykalnego z żywych roślin, te w których przeważa Epipremnum wymagają odpowiedniego podlewania. Wykorzystujemy w tym celu systemy automatycznego nawadniania. Istotne jest również nawożenie, chociaż ten wytrzymały gatunek może przetrwać długie lata bez nawożenia. Nam jednak zależy na pięknym i zdrowym wyglądzie roślin, dlatego podczas serwisów dbamy o dostarczenie do podłoża odpowiednich składników odżywczych. Kolejnym aspektem jest oświetlenie. Zasada w tym przypadku jest prosta – im więcej światła, tym bardziej kontrastowe wybarwienie liści. Należy pamiętać o przycinaniu długich pędów, tak aby jedna roślina nie odbierała innym dostępu do światła. Przycięte pędy można wstawić do wody i ukorzenić. 

 > Jeśli marzy Ci się zielona ściana z żywych roślin – napisz do nas lub zadzwoń!

> Możesz też zobaczyć zdjęcia naszych realizacji.