Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Trendy w aranżacji roślin – wady i zalety 4 modnych rozwiązań

Z ubiegłym rokiem moda na rośliny we wnętrzach wróciła na dobre i wszystko wskazuje na to, że pozostanie z nami na dłużej. Facebookowa Grupa Polish Jungle – polska społeczność miłośników roślin ma obecnie około 104 500 członków a liczba dołączających osób stale rośnie. Bujne rośliny to element aranżacji nie tylko mieszkań ale też hoteli, ośrodków SPA, restauracji czy budynków użyteczności publicznej. Mimo coraz bardziej popularnej pracy zdalnej, właściciele firm równie chętnie inwestują w zieleń w biurach chcąc zadbać o proekologiczny wizerunek marki oraz dobre samopoczucie współpracowników. Żywe rośliny to nieodłączny element wystroju wnętrz – my postanowiliśmy przyjrzeć się trendom panującym w tej dziedzinie, jakie udało nam się wyróżnić na przestrzeni ostatniego roku. Ale zanim przejdziemy do naszej listy, postaramy się odpowiedzieć na pytanie, skąd bierze się moda na żywą zieleń.

Co dają nam żywe rośliny?

Rośliny to zdecydowanie więcej niż element wystroju – badania jasno wskazują na ich prozdrowotne działanie. Poza tym, że pobierają dwutlenek węgla z powietrza, oddając nam tlen, redukują również zanieczyszczenia cząsteczkami stałymi i zapewniają optymalną wilgotność powietrza. Zieleń roślin i zróżnicowanie faktur liści pomaga odpoczywać oczom zmęczonym niebieskim światłem emitowanym z ekranów, przy których większość z nas spędza kilka godzin dziennie. Rośliny w ogrodach wertykalnych stanowią też barierę dla dźwięków – pomagają wyciszyć pomieszczenia i są alternatywą dla zwykłych ścianek działowych. Jedną z najrzadziej wymienianych zalet, bo najtrudniejszą do zbadania, jest wpływ roślin na szybszą regenerację i relaks. Samo przebywanie w otoczeniu zieleni często sprawia, że czujemy się po prostu dobrze.

Trendy w aranżacji roślin

Od ponad 20 lat zajmujemy się zielenią – mieliśmy okazję obserwować jak zmieniały się trendy w branży – od mody na poszczególne gatunki roślin po konkretne rozwiązania systemowe. Poniżej przedstawiamy naszą listę trendów wraz z plusami i minusami każdego rozwiązania.

1. Duże rośliny – Strelicja, Areka, Monstera

Pierwszą z dużych roślin, która powróciła na salony jest Monstera. Od lat 70. prawie każdy miał ją w mieszkaniu, potem na jakiś czas zniknęła żeby powrócić nie tylko w doniczkach – wzór liści monstery zaczął pojawiać się na pościelach, tapetach, ubraniach… Zaraz za Monsterą łatwo dostępna stała się Palma Areka, a pakiet startowy miejskiej dżungli domknęła Strelicja. Duże rośliny to idealne rozwiązanie do wysokich pomieszczeń, dające natychmiastowy efekt. Nawet jedna donica z rośliną dużych rozmiarów może zmienić charakter wnętrza. Często wysokie rośliny stanowią element dzielący przestrzeń – przy zastosowaniu masywnych donic można z łatwością wydzielić strefy mieszkania. W naszych aranżacjach duże rośliny stanowią element wydzielający strefy dające poczucie prywatności w ogólnodostępnych miejscach takich jak na przykład duża sala w banku. Wysokie rośliny w masywnych donicach to również element stoisk targowych – tam przełamują monotonię i wprowadzają rzucające się w oczy urozmaicenie do aranżacji.

Nasza aranżacja w banku w Inowrocławiu – wysokie palmy oddzielają przestrzeń pomiędzy strefami dla klientów.

Aranżacja zieleni na stoisku Wersal – Międzynarodowe Targi Poznańskie – 2020 – wysokie palmy oddzielają przestrzeń pomiędzy strefami dla klientów.

Zalety dużych roślin: 

  • natychmiastowy efekt
  • wydzielenie przestrzeni
  • dopełnienie wysokiego wnętrza
  • możliwość stworzenia strefy półprywatnej bez konieczności budowania ścian działowych 

Wady: 

  • duże okazy wymagają większej inwestycji – jeśli roślina nie pochodzi ze sprawdzonego źródła nie można mieć pewności, że “przyjmie się” w mieszkaniu dlatego warto zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców lub skorzystać z profesjonalnych usług firm zajmujących się aranżacją zieleni.
  • podobne ryzyko wiąże się z doborem gatunku. Jeśli roślina zostanie nieodpowiednio dobrana do warunków panujących w pomieszczeniu (np. niewystarczająca ilość światła dziennego) zakup może okazać się nietrafiony. Warto powierzyć wybór firmie zajmującej się tym profesjonalnie. 

2. Wariegacja i rośliny kolekcjonerskie

Monstera z białymi liśćmi czy różowo-zielone Syngonium Strawberry Ice to tylko przykłady roślin kolekcjonerskich, których zdjęcia regularnie pojawiają się na grupach miłośników roślin. Wiele osób oddaje się wyjątkowej pasji kolekcjonowania rzadkich gatunków, jednak naszym zdaniem  rośliny z mutacją polegającą na pozbawieniu części liścia chlorofilu (tak zwaną wariegacją) nie powinny stanowić podstawy aranżacji. Chlorofil, czyli zielony barwnik, zapewnia roślinie pożywienie. Okazy, których liście pozbawione są chlorofilu potrzebują więcej światła żeby wykarmić całą roślinę – również białe części. Trzeba jednocześnie uważać, żeby nie narazić rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ponieważ jej białe elementy mogą łatwo ulec poparzeniu. Szczególnie odradzamy inwestowanie w rzadkie rośliny kolekcjonerskie do aranżacji biur. Często wymagają one bardzo specjalistycznej opieki i wiedzy, utrzymywania optymalnych warunków i cierpliwości. W aranżacjach mieszkań rośliny kolekcjonerskie są ciekawym urozmaiceniem, jednak koszt jednej sadzonki takiego okazu pozwoliłby na zakup kilku dużych “zwykłych” roślin. 

Zalety roślin kolekcjonerskich: 

  • wyjątkowy wygląd
  • bardzo nietuzinkowe dopełnienie aranżacji
  • ciekawe wyzwanie dla miłośników pielęgnacji roślin

Wady: 

  • cena
  • trudna i wymagająca pielęgnacja
  • brak gwarancji, że z sadzonki wyrośnie cała zdrowa roślina 

3. Ściany z mchu Chrobotka 

Mech Chrobotek to potoczne określenie porostu, którego pełna właściwa nazwa to Chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina). Jego popularność w aranżacji wnętrz wynika z łatwości utrzymania tego typu zielonej ściany. Nie potrzebuje ona nawadniania, doświetlenia i nawożenia, ponieważ…chrobotek wykorzystywany do tworzenia zielonych ścian jest martwy. Tym samym oznacza to, że nie pobiera on dwutlenku węgla, nie wpływa na poprawę wilgotności powietrza i nie przyciąga cząstek stałych tak jak żywe rośliny. Kolejnym faktem, który często wywołuje zdziwienie jest kwestia koloru – najpopularniejszy żywozielony mech jest farbowany. W naturze Chrobotek występuje w wielu jasnych odcieniach, wpadających w srebrny czy niebieski. Zaimpregnowany mech nie usycha i nie zmienia barwy, stąd również moda na to rozwiązanie. 

Zalety Mchu chrobotka: 

  • Mech chrobotek nie wymaga oświetlenia i podlewania
  • można wykorzystywać go w miejscach zupełnie pozbawionych dostępu światła dziennego
  • nie usycha i nie zmienia barwy 

Wady: 

  • nie jest żywą rośliną – nie wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu
  • w zależności od dostawcy może być zaimpregnowany różnymi substancjami! Polecamy sprawdzać informacje na temat impregnacji przed zakupem – upewniając się, że środki impregnujące nie są toksyczne.

4. Ogrody wertykalne

Ogrody wertykalne, czyli żywe zielone ściany to rozwiązanie wyjątkowo efektowne, które pozwala stworzyć wieloplanowy, dziki i piękny pionowy ogród w każdym pomieszczeniu. Dzięki umieszczeniu roślin na pionowej konstrukcji nawet w najmniejsze przestrzenie można wpisać żywą zieleń bez utraty cennych metrów kwadratowych. W zielone ściany chętnie inwestują właściciele biur, hoteli, restauracji i miłośnicy roślin, którzy cenią sobie wygodę i oszczędność czasu. To właśnie ten aspekt wpływa na popularność tego rozwiązania. Moda na dużą ilość roślin w mieszkaniach i biurach zderza się z tym ile realnie czasu możemy poświęcić na pielęgnację roślin. Przy 100 doniczkach samo podlewanie robi się czasochłonne. Zielone ściany w naszej technologii nawadniane i nawożone są automatycznie, nawet z poziomu smartfona. Do ogrodów wertykalnych dobieramy również odpowiednie oświetlenie, tak żeby rośliny rozwijały się prawidłowo. Wiele osób wykonuje zielone ściany na własną rękę. Wyznacznikiem sukcesu tego przedsięwzięcia jest znajomość gatunków roślin i ich odpowiedni dobór. Zajmując się roślinami od wielu lat nauczyliśmy się, które gatunki nie tylko dobrze ze sobą wyglądają, ale również tworzą żywy ekosystem, który wspaniale się rozwija.

Zalety ogrodów wertykalnych:

  • walor estetyczny: ogrody wertykalne to eleganckie, luksuowe i efektowne rozwiązanie, które idealnie wpisuje się w nowoczesne wnętrza
  • duża ilość roślin skupionych w jednym miejscu realnie wpływa na poprawę parametrów powietrza w pomieszczeniu
  • zielona ściana wycisza dźwięki – może służyć za ściankę działową w przestrzeniach biurowych
  • ogrody wertykalne są automatycznie nawadniane i nawożone
  • zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do usuwania pojedynczych suchych liści i przycinania szybko rosnących pędów
  • mobilna zielona ściana to idealne tło do sesji zdjęciowych

Wady:

  • koszt zielonej ściany jest wyższy niż ściany z mchu
  • czas realizacji zamówienia jest dłuższy niż przy aranżacji roślin w donicach ponieważ tworzymy naszą konstrukcję na wymiar – od początku do końca idealnie dopasowując ją do przestrzeni w jakiej ma powstać ogród wertykalny.

Ogród wertykalny jako dopełnienie aranżacji wnętrza przestronnej willi

Ogród wertykalny na stoisku targowym Visa – Mobile World Congress (MWC 2019), Barcelona