Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

5 alternatywnych metod aranżacji roślin w domu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na profesjonalną aranżację roślin w domu. Ta kreatywna forma ozdabiania wnętrz nie tylko dodaje uroku, ale także wprowadza do pomieszczeń odrobinę natury, co z kolei może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia.

Korzyści płynące z posiadania roślin w domu są liczne. Po pierwsze, rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze, absorbując szkodliwe substancje chemiczne i zwiększając poziom tlenu. Ponadto, dodają one estetyki i świeżości do wnętrz, nadając im przytulny i naturalny wygląd. Nie bez znaczenia jest też fakt, że opieka nad roślinami może być relaksująca i stanowić formę odskoczni od pracy.

W tym artykule przedstawiamy pięć alternatywnych metod aranżacji roślin doniczkowych, które warto rozważyć wybierając sposób wzbogacenia wnętrza.

Wybór roślin doniczkowych do aranżacji w mieszkaniach

Aranżacje roślin w mieszkaniach to wyzwanie, które należy rozpocząć od zdefiniowania warunków panujących we wnętrzu. Od tego będzie zależało jakie gatunki wybrać, aby cieszyć się oczekiwanym efektem końcowym. Trend urban jungle i piękne zdjęcia roślin kolekcjonerskich na instagramie na pewno zachęcają do eksperymentów, jednak przed zakupem rzadkich sadzonek warto przemyśleć całość planowanej aranżacji.
Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze gatunków roślin do domu, to: 

  • wilgotność powietrza, 
  • oświetlenie: ilość światła dziennego / czy planowany jest montaż specjalnych lamp do roślin,
  • możliwości nawadniania: podlewanie / czy planowany jest montaż systemu nawadniania.
dobór roślin do mieszkań i aranżacji wnętrz

W warunkach domowych trudno jest utrzymać tropikalny klimat przez cały rok, dlatego lepiej zrezygnować z roślin, które wymagają wysokiej wilgotności powietrza i dostępu do słońca przez 12 miesięcy. Warto również  przemyśleć decyzję czy chcemy mieć w domu gatunki kwitnące – czy rośliny będą wyglądały tak samo atrakcyjnie po okresie kwitnienia? Wykonując profesjonalne aranżacje roślin we wnętrzach zależy nam na efekcie, który będzie zachwycał latami!

Aranżacja w donicach mobilnych

Jednym z interesujących pomysłów na aranżację roślin w domu są donice mobilne. Dzięki nim możemy łatwo zmieniać układ przestrzeni w zależności od naszych potrzeb czy nawet pory roku. Latem, donice mobilne można przesunąć w głąb wnętrza, aby ochronić rośliny przed nadmierną ekspozycją na słońce. Donice mobilne o dużych rozmiarach umożliwiają także tworzenie efektownych kompozycji z roślinami o różnych wysokościach i kształtach, dodając wnętrzom charakteru i dynamiki. Mogą spełniać rolę ścianek działowych, które w razie potrzeby z łatwością można przesunąć. Donice mobilne z odpowiednio dobranymi roślinami latem mogą zdobić tarasy, a zimą poprawiać zdrowie i samopoczucie zdobiąc wnętrze domu.

Międzynarodowe Targi Poznańskie - Stoisko Wersal
Aranżacja zielenią stoiska targowego - Targi Meble Polska 2023

Podwieszane rośliny

Kolejnym ciekawym sposobem na aranżację roślin w domu są podwieszane konstrukcje. Możemy zawiesić doniczki na specjalnych haczykach lub uchwytach sufitowych, co pozwoli nam wykorzystać przestrzeń w pionie i stworzyć efektowną aranżację roślin w miejscach, gdzie brakuje miejsca na duże donice. Często wykorzystywanym elementem są plecione uchwyty na doniczki w stylu boho. W naszych aranżacjach zawsze stawiamy na rośliny – to one mają grać główną rolę! Wbrew pozorom podlewanie roślin w podwieszanych kompozycjach nie jest trudne. Specjalne konewki z długą dyszą i pompką ułatwiają to zadanie.

Rośliny doniczkowe w domu - 5 alternatywnych metod aranżacji

Do wiszących aranżacji sprawdzą się idealnie pnącza oraz epipremnum. Wiele odmian tej rośliny pozwala tworzyć efektowne kompozycje. W naszym poprzednim artykule opisaliśmy szczegółowo trzy odmiany – sprawdź czym się różnią!

Ogród wertykalny w salonie

Ogród wertykalny w salonie to nie tylko ozdoba, ale także funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie nawet najmniejszych przestrzeni. Taka aranżacja nie tylko urozmaici wnętrze, ale także stworzy przyjemne miejsce do wypoczynku i relaksu.

Ogród wertykalny prywatny

Dzięki naszej konstrukcji możemy tworzyć ogrody o dowolnym rozmiarze i kształcie. Tak jak na zdjęciu poniżej, mogą tworzyć one spójną „ramę” dla innych części wystroju, takich jak meble i telewizor. 

Ogród wertykalny sprawdzi się również w nowoczesnych wnętrzach z surowego betonu, w których projektant stawia na minimalizm.

Rośliny doniczkowe w domu - 5 alternatywnych metod aranżacji

Ogród wertykalny w sypialni

Sypialnia to kolejne pomieszczenie, które można wzbogacić dzięki ogrodom wertykalnym. Obecność roślin oczyszcza domowe powietrze, a co za tym idzie poprawia jakość snu. Dzięki dużej ilości roślin w pokoju, wilgotność utrzymywana jest na optymalnym poziomie co ma znaczenie dla zdrowia domowników. O wpływie roślin na wilgotność powietrza w domu przeczytasz w tym artykule.

Ogród wertykalny w sypialni

Donice na rośliny jako część mebli

Kreatywne podejście do aranżacji roślin w domu obejmuje także wykorzystanie donic jako części mebli. Meble wyposażone w specjalne zagłębienia przeznaczone na rośliny doniczkowe to idealne rozwiązanie, dla tych którym zależy, aby zaoszczędzić miejsce! To oryginalne rozwiązanie sprawdziło się wielokrotnie w wystroju wnętrza biurowego. Z powodzeniem można zastosować je również w domu.

Aranżacja zielenią przestrzeni biurowych
Aranżacja zieleni w biurze - GRENKELEASING, Poznań

Troska o rośliny w domu

W zależności od gatunku rośliny mogą wymagać różnego rodzaju opieki. Nasze aranżacje wykonujemy ze sprawdzonych roślin od zaufanych dostawców. Zależy nam aby przy odpowiedniej ilości wody i światła, bez dodatkowych specjalistycznych zabiegów, rośliny cieszyły naszych klientów. Zaletą skorzystania z usług profesjonalnej firmy są również serwisy gwarancyjne. Podczas serwisów nasi eksperci ocenią czy rośliny prawidłowo się rozwijają, dobiorą odpowiednie nawozy i środki ochrony roślin.  

Wykorzystanie najprostszych w uprawie roślin nie zmienia wartości estetycznej całej aranżacji. Tworzymy żywe i bujne ekosystemy, które zachwycają złożonością barw i faktur!

Dlaczego warto mieć dużo żywych roślin w domu?

Obecność roślin doniczkowych w domu to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia i dobrego samopoczucia. Rośliny oczyszczają powietrze z toksyn, poprawiając jego jakość i nasze zdrowie. Ponadto, badania wykazują, że obcowanie z naturą może zmniejszać poziom stresu i poprawiać nastrój, dlatego warto stworzyć w swoim domu własny, zielony azyl.