Już od kilku lat żywe rośliny stanowią niezbędny element wystroju nowoczesnego biura. Wiedzą o tym zarówno inwestorzy, jak i projektanci wnętrz. Istnieje wiele możliwości aranżacyjnych, ale nie wszystkie sprawdzają się właśnie w przestrzeniach biurowych. Podpowiemy jak dobrze dobrać zieleń do biura.
Żywe rośliny w biurze poprawiają wydajność pracy i wpływają pozytywnie na nastrój pracowników
Zanim przejdziemy do konkretnych rozwiązań warto wspomnieć o korzyściach jakie płyną z wprowadzenia żywych roślin do biura. Badania potwierdzają, że rośliny w przestrzeni biurowej wpływają na produktywność pracowników, zmniejszają stres, przyczyniają się do odbioru środowiska pracy jako bardziej przyjaznego. W jednym z eksperymentów wykazano, że żywe rośliny w biurze doprowadziły do wzrostu produktywności pracowników aż o 15%!
Ogród wertykalny w biurze w Nobel Tower to część nowoczesnego wnętrza zaprojektowanego przez architekt Agatę Bieleń
Rośliny wpływają korzystnie na jakość powietrza – dostarczają tlen i zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia. Również te czynniki sprawiają, że biuro staje się bardziej przyjazne pracownikom. Możliwość spędzenia przerw w otoczeniu roślin bez konieczności wychodzenia z biura to kolejny benefit. Patrząc na żywą zieleń oczy mogą odpocząć od niebieskiego światła emitowanego przez ekrany komputerów. Badania naukowe określające wpływ roślin na człowieka były prowadzone już od lat 80. Zdecydowana większość potwierdza ich korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Warto zapewnić pracownikom optymalne warunki, a w porównaniu z benefitami, koszty inwestycji w żywą zieleń są niewielkie.
Jak zaaranżować rośliny w biurze?
Istnieje wiele możliwości aranżacji roślin w biurze. Zanim zapadnie decyzja, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:
1. Jaka jest powierzchnia biura?
2. Czy biuro jest otwarte w weekendy?
3. Jakie jest oświetlenie?
4. Czy istnieje możliwość zamontowania dodatkowego oświetlenia?
5. Czy rośliny mają spełniać dodatkowe funkcje – na przykład wydzielać strefy w biurze?
Przy małych powierzchniach cenny jest każdy metr kwadratowy. W takim wypadku zielona ściana stanowi idealne rozwiązanie. System wertykalny pozwala na zaaranżowanie roślinami powierzchni pionowych, tworząc piękny, żywy obraz. Jeśli biuro jest okresowo zamykane – na przykład w weekendy, lub na czas urlopowy, wszelkie rozwiązania z systemami automatycznego nawadniania zdadzą egzamin. W przypadku oświetlenia zawsze warto konsultować się z profesjonalną firmą zajmującą się aranżacją zieleni w biurach. Światło to jeden z ważniejszych czynników stanowiących o zdrowym rozwoju roślin. Inwestując w duże rośliny do biura dobrze zaczerpnąć opinii profesjonalistów – często piękne i duże okazy nie radzą sobie w przestrzeniach biurowych bez dodatkowego oświetlenia. Nowoczesne biura coraz częściej rezygnują z open space’ów i wydzielają mniej hałaśliwe, sprzyjające koncentracji strefy. Mobilne ogrody wertykalne sprawdzają się idealnie w roli ścianek działowych, które dodatkowo pochłaniają hałas. Również aranżacje w wysokich donicach spełniają funkcję dzielącą biuro na strefy.
Jeśli żywa zieleń ma za zadanie stać się wizytówką firmy warto zainwestować w rozwiązania, które przyciągają uwagę i wpisują biuro w najnowsze trendy wystroju wnętrz. Coraz częściej zakładamy ogrody wertykalne w recepcjach firm, salkach konferencyjnych, strefach relaksu dla pracowników czy w salach rekrutacyjnych.
Jak dbać o rośliny w biurze?
Do prawidłowego rozwoju rośliny potrzebują 3 podstawowych elementów: wody, światła i nawozu. Najprostszym w utrzymaniu rozwiązaniem do biura są aranżacje z żywych roślin wyposażone w systemy automatycznego nawadniania i nawożenia, z odpowiednio dobranym oświetleniem. Tego typu zielona ściana w biurze wymaga niewielkiej uwagi. W takim przypadku jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jaki od czasu do czasu trzeba przeprowadzić jest przycięcie szybko rosnących pędów i usunięcie pojedynczych suchych liści. Jeśli jednak decydujemy się na nasadzenia w donicach, lub podwieszenie roślin najlepiej wyznaczyć jedną osobę odpowiedzialną za podlewanie i nawożenie zieleni. W przypadku kiedy kilka osób zajmuje się podlewaniem roślin w biurze, łatwo doprowadzić do przelania kwiatów. To zdecydowanie gorsze niż przesuszenie ziemi, ponieważ zbyt duża ilość wody w donicach może doprowadzić do gnicia korzeni i obumarcia całej rośliny. Jeśli chodzi o ogród wertykalny w biurze, nawożenie to zabieg, który powinien być wykonywany okresowo. Najbardziej uniwersalnym nawozem jest łatwo dostępny biohumus.
Żywe rośliny w biurze a employer branding
Employer branding najłatwiej wytłumaczyć posiłkując się definicją z Wikipedii: są to działania firmy mające na celu budowanie wizerunku “pracodawcy z wyboru”. Do takich działań można zaliczyć tworzenie strategii w social mediach skierowanej na przyszłych pracowników, pakiety benefitów, oraz wszystkie działania, które przyczyniają się do polepszenia warunków pracy. Jednym z takich działań jest dostosowanie przestrzeni biurowej do potrzeb pracowników i nie chodzi tylko o wygodne krzesła czy dobre monitory. Życie biurowe to też wszystko co dzieje się “pomiędzy” pracą – rozmowy w kuchni, mijanie się w korytarzach czy wspólne lunche. Ogrody wertykalne w biurach to element, który wyróżnia pracodawcę już na etapie rekrutacji – zielone biuro to zdrowe biuro, które dba o swojego pracownika. Rośliny w biurze tworzą ciepły, przyjazny wizerunek firmy, a dla coraz większej liczby pracowników liczy się też podejście pracodawcy do promowania proekologicznych rozwiązań – od polityki firmy dotyczącej recyklingu po wybór dostawcy energii. Rośliny w biurze, to nie tylko sposób na oczyszczenie powietrza i zapewnienie optymalnych warunków pracy, to także element komunikacji, który dobrze wykorzystany, może wiele powiedzieć o strategii marki, wartościach i wizji rozwoju.
1 Comments
Comments are closed.